Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 maja
im. Jakuba, Judyty, Jana

Powiat: Targi TOURTEC już za dwa tygodnie!

Niedziela, 27 kwietnia 2014, 7:30
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 8:42
Autor: Przemo
Fot. Zdjęcie ilustracyjne (Jelonka.com)
Lista zgłoszonych wystawców na XVI Międzynarodowe Targi Turystyczne TOURTEC'2014, które odbędą się w Jeleniej Górze 9 i 10 maja, wzrosła już do 77. Wśród nich m.in. Maastricht, Bamberg, Uzdrowisko Kołobrzeg, a także Świnoujście, które w stolicy Karkonoszy zaaranżuje… plażę.

Na stanowisku Świnoujścia będzie można wziąć udział w loterii, w której nagrodami będą m.in. weekendowe pobyty w Świnoujściu oraz wycieczka do Kopenhagi. Targi w Jeleniej Górze będą też okazją do zaprezentowania przybyłym gościom z różnych stron Polski i zagranicy, walorów turystycznych powiatu jeleniogórskiego. Uczestnicy zwiedzą m.in. Leśny Bank Genów w Kostrzycy, Pałac Wojanów, czy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Wśród zagranicznych wystawców zobaczymy: Centrum Babylon z Liberca (Czechy), Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschleisen mbH - Bautzen (Niemcy), Miasto Jablonec nad Nysą (Czechy), Powiat Bamberg (Niemcy), Region Miast Aachen (Niemcy), Regione Benevento (Włochy) oraz szkołę „Leeuwenborgh Opleidingen“ w Maastricht (Holandia).

Powiat Jeleniogórski jest jednym z partnerów projektu wielonarodowego „GreKo – przygotowanie samorządów przygranicznych do Europy 2020 w dziedzinie oświaty i marketingu regionalnego” realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w Programie „Europa dla Obywateli”, Działanie 1 – Aktywni obywatele dla Europy, Poddziałanie 1.2. – sieci miast partnerskich.

W projekcie udział biorą samorządy i regiony partnerskie z Niemiec - Region Miast Aachen (Partner Wiodący), Powiat Bamberg, Czech – Miasto Jablonec nad Nysą, Belgii – DG Belgiens, Holandii – Parkstad Limburg, Francji - Eurodistrict SaarMoselle. Projekt realizowany jest w latach 2013-2014. Projekt No534942. Wniosek projektu został złożony do Agencji Wykonawczej ds. Oświaty, Audiowizualizacji i Kultury (EACEA) przy Komisji Europejskiej, Referat ds. Obywateli w Brukseli dnia 4 grudnia 2012 roku przez Partnera Wiodącego – Region Miast Aachen, Niemcy. W ramach projektu realizowany jest cykl tematycznych seminariów w obszarach oświaty i marketingu regionalnego; warsztatów, udziału w targach turystycznych, konsumenckich, pracy, imprezach sportowych. W roku 2014 zaplanowanych jest 13 wydarzeń w Europie w ramach projektu.

Celem projektu jest budowa „Sieci Partnerskiej” między regionami i miastami na podstawie Partnerstwa, które podkreśla silną więź i wolę do dalszego rozwoju zadań strategii poszczególnych regionów. Potencjał „Sieci” w oparciu o międzynarodowe doświadczenia zapewni wspólny rozwój w ramach długotrwałej współpracy tematycznej przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Na targach TOURTEC’2014 w ramach projektu GreKo będzie m.in. obecna młodzież i nauczyciele ze szkoły „Leeuwenborgh Opleidingen“ w Maastricht z Holandii, zespół muzyczny „Kreuzschuher Kerwasmusikanten” z Powiatu Bamberg, Zespół Taneczny „Studio Tasmina” z Jablonca nad Nysą oraz artyści-graficiarze z Aachen, którzy wspólnie z artystami graffiti z Jeleniej Góry na specjalnie usytuowanej ścianie na Placu Ratuszowym, w czasie targów stworzą wizję Partnerstwa Europejskiego oczami sztuki ulicy.

W pierwszym dniu targów (9.05.) odbędzie się również Seminarium Europejskich Regionów Partnerskich:
14:00 Rozpoczęcie - starosta Jacek Włodyga,
14:05 Związek Gmin Karkonoskich - "Współpraca Związku Gmin Karkonoskich po stronie polskiej i czeskiej",
14:25 Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Ducha Gór" - "Formy promocji regionu przez Partnerstwo Ducha Gór - Festiwal Ducha Gór, Marka Lokalna "Skarby Ducha Gór", inne realizacje na podstawie oddolnej, trójsektorowej współpracy i Lokalnej Strategii Rozwoju",
14:45 Powiat Jeleniogórski - "Porozumienie z Gminami",
15:05 Regione Benevento (Włochy) - prezentacja regionu, współpraca regionalna,
15:30 Zakończenie seminarium.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Jeleniej Góry. Organizatorem targów jest Powiat Jeleniogórski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzień Koni

Szklarskiej Porębie grozi katastrofa ekologiczna?  

Rozpoczął się proces

Tak nie wolno parkować!

Budują przedszkole

Na pamiątkę d. cmentarza

Dzień Kominiarza

Konary zablokowały jaz

Modernizacja oczyszczalni zagrożona?

KPSW w trosce o przyrodę

Druhowie ruszyli z pomocą

Tak się ptaków nie dokarmia