Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 czerwca
im. Gerwazego, Protazego

Jelenia Góra: Tak się tylko szkodzi

Czwartek, 6 maja 2021, 6:01
Autor: WAC
Fot. Czytelniczka
Pani Anna z Jeleniej Góry zwraca uwagę na problem dokarmiania pieczywem ptactwa, bytującego na stawach w Jeleniej Górze.
Mieszkam w pobliżu stawu przy ul. Głowackiego - mówi nasza Czytelniczka. - Jakiś czas temu Miasto postawiło na jego brzegu tablicę informującą o zakazie dokarmiania, a raczej należałoby powiedzieć trucia ptaków pieczywem. - Mimo to ludzie regularnie ignorują ten zakaz szkodząc w ten sposób kaczkom, łabędziom i innym skrzydlatym mieszkańcom okolicy. Tak zrobił między innymi jakiś jegomość, który podjechał kilka dni temu pod staw autem i zostawił na brzegu zbiornika całą reklamówkę pełną pieczywa.
Zakaz dokarmiania ptaków nie jest uregulowany w prawie lecz wynika bardziej z troski o zdrowie ptaków i innych zwierząt – informuje Artur Chmielewski z jeleniogórskiej straży miejskiej. - Wielu ludzi zwłaszcza zimą, z wydawałoby się dobrego serca przywozi nad nasze stawy torby pełne pieczywa, chcąc w ten sposób pomóc przetrwać im ten czas. Tymczasem porzucony chleb szybko pleśnieje i po zjedzeniu ich przez ptaki wywołuje u nich choroby. Dość często odbieramy sygnały o padłych łabędziach i innych ptakach, które później są wyławiane przez strażaków. Należy też pamiętać, że porzucanie toreb z pieczywem na brzegu stawu może być potraktowane jako forma zaśmiecania i jako takie podlega mandatowaniu.

O szkodliwości dokarmiania ptaków pieczywem przekonuje też kierownik Schroniska dla Małych Zwierząt Anna Nikołajuk.

Łabędzi w ogóle nie powinno się dokarmiać latem, wiosną i jesienią – mówi A. Nikołajuk. - Można to robić wyłącznie zimą, podczas mrozów i tylko za pomocą mieszanek nasion lub ugotowanych bez soli, pokrojonych na drobne kawałki warzyw. - Karmienie ptaków, a zwłaszcza łabędzi pieczywem jest skrajnie nieodpowiedzialne i grozi im śmiertelnym niebezpieczeństwem. Zawarty w chlebie zakwas oraz inne substancje chemiczne zakwaszają ich organizm, powodując choroby układu pokarmowego oraz nerek. Ptaki słabną i w konsekwencji wymagają kosztownego leczenia. Dodatkowo taki sposób karmienia wywołuje zwyrodnienie ostatniego stawu skrzydeł łabędzi. Lotki rosną u dotkniętych tą chorobą ptaków prostopadle do krawędzi skrzydła przez co tracą one zdolność latania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odznaczenia dla opozycjonistów

Dzień Czołgisty

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Czytaj również

Trwa walka z barszczem Sosnowskiego

Piknikowo z Robertem Biedroniem

Manewry strażaków

Pestka: Razem! Dokąd?

Hiphopowa petarda na Górze Szybowcowej

Sfałszowała wynik testu covidowego

Aleja Miast Partnerskich Jeleniej Góry gotowa

Piknik rodzinny na inaugurację projektu

Sprzęt zamiast podatku