Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 maja
im. Dominika, Pankracego

Region: Tajemnicza nowa sztolnia

Sobota, 5 kwietnia 2014, 8:18
Aktualizacja: Niedziela, 6 kwietnia 2014, 8:10
Autor: Zeb
Fot. Zeb
Sztolnia ma 382 metry długości, a jej przekrój wynosi 11 mkw. Bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku panuje w niej stała temperatura, wynosząca + 8 st. Celsjusza. Tunelu nie wybudowali ani Niemcy, ani dawni górnicy. Choć to budowla na wskroś nowoczesna, o jej istnieniu wie niewielu jeleniogórzan.

Podziemny korytarz pod Górą Chmielnik powstał w latach 2005-2007. Wydrążono go po to, by sieć wodociągowa nie psuła krajobrazu. Przez sztolnię prowadzą trzy grube rury z pitną wodą. Ze zbiornika Sosnówka, przez Zakład Uzdatniania Wody, wiodą do ukrytych pod ziemią, już po drugiej stronie Chmielnika, dwóch dużych zbiorników.

- Do obu woda jest pompowana, a z nich, grawitacyjnie, trafia później do mieszkańców Jeleniej Góry - mówi Wojciech Jastrzębski, prezes „Wodnika”. - Korzystają z niej osoby mieszkające w Cieplicach i w śródmieściu.

Przysypane ziemią zbiorniki mieszczą po 4 tys. metrów sześciennych wody, co stanowi równowartość dobowego zapotrzebowania Cieplic i śródmieścia. Spełniają nie tylko funkcję wyrównawczo-zapasową, ale także retencyjną.

Ogłoszenia

Czytaj również

W mieście żałoba

Wandale zniszczyli Park Leśny

Raport ws. koronawirusa

Czytaj również

Bez przełomu ws. oczyszczalni ścieków

W geście solidarności

Rok Ludwika Anioła

Paliły się garaże

Kierowca miejskiego autobusu to nie policjant

Senator Mróz z apelem do posłanki Czernow

Końcówka prac na alei Wojska Polskiego

Zajeżdżają trawniki

Oficjele otworzyli, czas na szczepienia