Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 grudnia
im. Piotra, Pauliny

Region: Szlakiem Tadeusza Stecia

Poniedziałek, 22 listopada 2021, 11:57
Aktualizacja: 11:58
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Od kilku lat przewodnik sudecki Robert Nowak zaprasza chętnych do przejścia żółtego szlaku turystycznego im. Tadeusza Stecia. Szlak prowadzi od siedziby Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze do skał Słonecznik w Karkonoszach.

Trasa wcale nie jest taka łatwa jakby się wydawało. I nie chodzi tylko o kilometry, które trzeba pokonać. Przede wszystkim jej trudność polega na ciągłym podchodzeniu pod górę. Przecież trzeba pokonać kilometr przewyższenia.

W roku 2021, bo trzeba wiedzieć, że nie ma wyznaczonej sztywnej daty owego przejścia, spacer zaplanowano na 11 listopada. Z tego też tytułu był to spacer o charakterze patriotycznym. Uczestnicy nieśli z sobą flagę państwową.

Oczywiście sam spacer nie miał charakteru oficjalnego, był imprezą spontaniczną dla chętnych do odbycia tak poważnej wędrówki, a przy okazji do zamanifestowania swojej postawy wobec Ojczyzny.

W roku obecnym na przejście całego szlaku zdecydowało się tylko kilka osób, pozostałe dołączały się i odchodziły w trakcie wycieczki. Wynikało to właśnie z trudności jakie trzeba pokonać po drodze ale także z faktu, że o tej porze wcześnie zapada zmrok. Niestety nie jest możliwe by całość przejść za dnia. Końcowy odcinek, a właściwie powrót na dół wymaga używania latarek. Ponieważ przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo uczestników, nie można się zbytnio spieszyć.

Tym razem pogoda okazała się przyjazna i podczas przejścia można było podziwiać piękne widoki z Witoszy, zamku Henryka, Polany czy wreszcie spod Słonecznika. Po drodze zorganizowano kilka przerw na odpoczynek m.in. na Witoszy, Grodnej, Złotym Widoku, przy kaplicy św. Anny, w Karpaczu Górnym i na Polanie. Uczestnicy przeszli jaskiniami wykorzystywanymi przez latającego proroka Rischmanna, a także poznali tajemnice ciekawego domu wybudowanego na skałach w Sosnówce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?

Burza wokół uchwały o sytuacji na granicy

Ciastka dla obrońców granicy

Czytaj również

Czytelniczka: Skandaliczny abonament za wodę

Podwyżki dla starosty i radnych

Duże zainteresowanie pandemią cenzury

Skarby naszego regionu w Muzeum Karkonoskim

Dla turystów i ochrony siedliska cietrzewi

Kto zanieczyszcza strumień w Maciejowej ściekami?

Żeby rondo było rondem