Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 22 października
im. Filipa, Halki

Szklarska Poręba: Szklane warszaty u Hauptmannów

Środa, 15 września 2021, 9:12
Autor: WAC
Fot. organizator
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza dzieci na warsztaty „Szklane wypieki” z Edytą Kullą, które odbędą się 18 września (sobota), o godz. 10.00.
Zajęcia są adresowane do dzieci powyżej 7 roku życia – informują organizatorzy z Domu Carla i Gerharda Hauptmannów. - Omówimy jakie są techniki, tajniki i metody pracy ze szkłem. Dzieci nauczą się bezpiecznie ciąć szkło i profesjonalnie je obrabiać. Zabawimy się w topienie szkła w mikrofalówce a ze stopionego szkła spróbujemy zrobić profesjonalne breloczki, magnesy, zawieszki lub inne cudeńka. Zapraszamy ciekawskich i odważnych szklarskich twórców na porębę do Domu Hauptmannów. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy tel. 75 717 26 11, email: kontakt@muzeumdomhauptmannow.pl

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021” oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego. Celem zadania jest popularyzacja wśród mieszkańców karkonoskiej miejscowości lokalnego dziedzictwa i historii czterech grup społecznych (Walonów, hutników, drwali i kurzaków), które na przestrzeni wieków formowały kształt Szklarskiej Poręby i których działalność stanowi jej dziedzictwo kulturowe.

W projekcie przygotowano cztery warsztaty: „Poszukiwania minerałów – wyprawa z Roksaną Knapik”, która odbyła się 11 września; „Szklarskie wypieki z Edytą Kullą”, które odbędą się 18.09 oraz planowane na październik: „Walońskie tajemnice” (w Muzeum Ziemi JUNA )oraz „Kurzacy i drwale”. Warsztaty są bezpłatne.

Ponadto powstała gra terenowa „Leśne Skarby”, której punkty prowadzą przez mniej lub bardziej znane miejsca w Szklarskiej Porębie. Przygotowane zostały mapki z kodami QR, które zawierają współrzędne geograficzne i konkretne lokalizacje danych punktów, dzięki czemu każdy mieszkaniec czy turysta bez trudu odnajdzie je w terenie. Mapki można dostać m.in. w muzeum Hauptmannów, w Informacji Turystycznej oraz w Muzeum Ziemi JUNA. Muzeum Hauptmannów zachęca do przesyłania na swój adres mailowy lub profil na FB zdjęć z wyznaczonych punktów, ponieważ dla pierwszych 100 osób, które przejdą grę, czeka nagroda.

Specjalnie na potrzeby projektu przygotowana została też unikatowa gra planszowa „Leśne Skarby”, która przeniesie graczy do średniowiecznej Szklarskiej Poręby. Los uczestników zależeć będzie od woli potężnego i wszechmocnego Ducha Gór. Przemierzając krainę u stóp Karkonoszy, otoczoną rzekami Kamienną, Kamieńczykiem i Szklarką odwiedzą dawnych mieszkańców Szklarskiej Poręby. Po drodze miną Walonów – tajemniczych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych, hutników, którzy w wędrujących hutach wytwarzali szkło oraz drwali i kurzaków, którzy zapewniali hutnikom drzewo i węgiel drzewny do wypału.

Ogłoszenia

Czytaj również

MdW: Gdzie są polskie flagi na jeleniogórskim ratuszu?

Koniec festiwalu

Dziki coraz bardziej uciążliwe

Łagodniejszy wyrok dla byłego proboszcza

Serce pod Śnieżką

Krwiodawstwo (na razie) w krwiobusie

Spór na ryneczku trafił na wokandę

Święto Kina za Rogiem

Inauguracja roku akademickiego w Politechnice

Dzieci przebadane i co dalej?

Muzyczne Inspiracje  

Nowy teledysk Leniwca – ku przestrodze