Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 6521
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Syryjczycy o swoim kraju i świecie w Jeleniej Górze

Czwartek, 2 lutego 2017, 8:33
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2017, 7:44
Autor: Mikołaj Bachur
Jelenia Góra: Syryjczycy o swoim kraju i świecie w Jeleniej Górze
Fot. Mikołaj Bachur
We wtorek (31.01) w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze odbyło się seminarium integracyjny pod tytułem „Syria… Dzieje i Cywilizacja”. Inicjatorami spotkania byłe studenci z Syrii, którzy przyjechali do KSPW w ramach programu Erasmus +.

Rama Neameh, jedna z uczestniczek programu wymiany międzynarodowej, zaprosiła kolegów z Warszawy: Ghaidaqua Hasana ( Gajdaka) oraz Mazena Al-Shammasa, by opowiedzieli o aktualnej sytuacji w Syrii. Są oni studentami Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku stosunków międzynarodowych. Z Ramą mają kontakt, ponieważ, każdy z nich działa na rzecz kultury Syrii w miejscach, gdzie mieszkają. Rama jest przewodniczącą Stowarzyszenia Studentów w Syrii, a Ghaidaq Hasan – Syryjskich Studentów w Polsce.

Gajdak, od początku studiów mieszka w Polsce, nauczył się języka polskiego. W Warszawie jest zaangażowany we wszelkie możliwe spotkania integracyjne. Mówią o Syrii, o stosunkach rosyjsko – syryjskich , amerykańsko-syryjskich i polsko-syryjskich. Jak powiedział, to co jest pokazane w syryjskiej telewizji, nie pokazuje się w polskiej. Nie pokazuje się, że codziennie giną ludzie. Syryjski student pokazywał zdjęcia terrorystów, którzy są skazani przez syryjskie społeczeństwo, ale mówił to w kontekście, że oni są postrzegani przez świat jako Syryjczycy, tymczasem Syryjczykami nie są. - Jest grupa bandytów, która robi zło całemu społeczeństwu, bo cierpią zwykłe ludzie” – tłumaczy Gajdak.

Prezentacja była interesująca, bo pokazywała „drugą stronę medalu”. Na seminarium przyszło około 20 osób i najbardziej interesującymi tematami dla słuchaczy były: „Syria i Syryjczyk dla Polaka”. Uczestnikami spotkania był prorektor KPSW dr inż. Tadeusz Lewandowski oraz koordynator projektu ERASMUS Kamila Biniek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
482
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group