Jakuszyce: Światowa czołówka na podium tegorocznych gonitw Husqvarna Tour

Poniedziałek, 9 stycznia 2012, 19:38
Aktualizacja: 19:40
Autor: red.
Pavel Pfeifer po raz czwarty z rzędu zajął pierwsze miejsce w kategorii generalnej wyścigów psich zaprzęgów Husqvarna Tour, pokonując dystans prawie 150 km w czasie 3h 55min. Jeden z najtrudniejszych, średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów zakończył się wczoraj w karkonoskich Jakuszycach.

W tym roku wyścig Husqvarna Tour rozgrywany był w formule „midowej” (4 etapy) i „sprinterskiej” (4 etapy). Ponadto, każda z formuł podzielona była odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu oraz klasa skijouring - 1-2 psy w zaprzęgu. Do pokonania było prawie 150 km trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy. Utrudnieniem był specjalny, piątkowy etap nocny, który jest unikatowym wydarzeniem na skalę europejską i jedynym takim etapem w Polsce.

Cieszymy się, że po raz kolejny firma Husqvarna miała zaszczyt uhonorować zwycięzców tak trudnego,
a jednocześnie pełnego pasji i widowiskowego wyścigu, którego tradycja w wielu miejscach zbiega się z jej historią. Husqvarna pochodzi ze Szwecji, w której tradycja wyścigów psich zaprzęgów sięga wielu lat. Gratulujemy wszystkim ekipom, które wykazały się wspaniałym duchem sportowej walki!
- powiedział Maciej Konieczny, reprezentujący Sponsora Głównego - firmę Husqvarna.

VI edycja Husqvarna Tour już za nami. W tym roku na starcie stanęło aż 70-ciu maszerów z Polski i Europy oraz prawie 1000 psów zaprzęgowych. Warunki pogodowe skutecznie utrudniały tegoroczne gonitwy. Od pierwszego dnia zawodów padał mokry śnieg. Maszerzy mieli do pokonania w ciągu 4 dni 150 km trasy - w ekstremalnych warunkach i śnieżycach. Startowali na saniach oraz na nartach. Największe zaprzęgi liczyły do 12 psich zawodników. W tym roku znowu gościliśmy najlepszych zawodników światowej sławy, którzy byli od początku faworytami tegorocznej edycji wyścigów.

Po raz czwarty Husqvarna Tour wygrał Pavel Pfeifer, reprezentujący Czechy i jego 12 psów Euro Husky. Pokonał on całą trasę w niecałe 4 godziny. Drugie miejsce zajął Karl Habermann z Niemiec - tracąc do lidera tylko 11 minut. Na podium stanął także Patrick Wirz z Szwajcarii - po raz pierwszy uczestniczący w Husqvarna Tour. W tej najtrudniejszej gonitwie nie stanęli na podium Polacy! Udało im się natomiast triumfować w innych gonitwach w ramach Husqvarna Tour. Byli to: Mateusz Surówka, Igor Tracz, Łukasz Paczyński oraz polska maszerka - Jolanta Kałat, która dodatkowo otrzymała nagrodę Fair Play.

Na trasach i na steak-oucie (psi parking) wydarzyło się wiele ciekawych, trudnych i wzruszających zdarzeń. Znowu na Polanie Jakuszyckiej zapanował hałas, który tylko można przypisać psom, które tak bardzo się cieszą, że zaraz pobiegną! Tegoroczne zawody odwiedziło wielu kibiców, którzy mogli podziwiać ten piękny i widowiskowy sport, a zawodnicy i psy znowu wyjechali bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi! – podsumowuje tegoroczną gonitwę Marta Winiarek Miętus, rzecznik prasowy Husqvarna.

W klasie nielimitowanej (na zaprzęg składa się od 8 do 12 psów), najlepszy okazał się Pavel Pfeifer z Czech. Wszystkie etapy gonitwy pokonał w 3h 55min. Drugie miejsce zajął Karl Habermann z Niemiec - tracąc do lidera tylko 11 minut. Na podium stanął także Patrick Wirz ze Szwajcarii z czasem 4h 12 min. Najdłuższy czas w tej klasyfikacji wyniósł prawie 9h 30 min.

Pierwsze miejsce w klasie limitowanej (od 4 do 6 psów) zajął Martin Vrtel z czasem 4h 31min - miał prawie 3 godziny przewagi nad najwolniejszymi zaprzęgami w tej kategorii. Drugie miejsce zajął Indres Daujotiene z Litwy z czasem gorszym od zwycięzcy tylko o 7 min. Trzecie miejsce na podium zajął Martin Bily z Czech (czas 4h 53 min).

W Skijouring-u zwyciężył Roman Cermak. Czech pokonał etapy gonitwy w czasie 4h 46 min. Pavel Janovsky był wolniejszy od zwycięzcy tylko o 44s! Polska Maszerka Jolanta Kałat, na trasie pomogła innym maszerom i psom, mimo iż wiedziała, że stracony czas nie pozwoli jej na zajęcie pierwszego miejsca. Za taką postawę otrzymała nagrodę Fair Play.