Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 17 stycznia
im. Antoniego, Jana

Powiat: Sukces zbiórki dla ratowników górskich

Poniedziałek, 29 listopada 2021, 7:00
Autor: WAC
Fot. GOPR
Powodzeniem zakończyła się prowadzona przez Fundację GOPR zbiórka środków na zakup zimowego sprzętu ratowniczego dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Część przedmiotów, które mają zostać kupione dzięki ofiarności darczyńców trafi również do ratowników z Grupy Karkonoskiej.

Podczas zbiórki, prowadzonej w sieci udało się uzbierać 82 tysiące złotych. Środki te mają zostać wydane na zakup oprogramowania do analizy obrazu pozyskanego podczas szybkiego lotu dronem w okolicy o największym prawdopodobieństwie przebywania osoby poszukiwanej, śpiwory ratownicze o specjalnym kroju i zapewnionych dostępach do ciała poszkodowanego w celu np. podłączenia monitorowania, a także pakietów grzewczych i automatycznych defibrylatorów wraz z urządzeniem do masażu serca.

Wymienione wyposażenie zostanie rozdysponowane pomiędzy grupy GOPR działające w naszym kraju. Jest jednak sprzęt, który zostanie zakupiony specjalnie z przeznaczeniem dla Grupy Karkonoskiej GOPR. Chodzi o zaawansowaną sondę lawinową. To urządzenie pozwalające na bardzo szybką analizę struktury śniegu i określenie poziomu zagrożenia lawinowego.

Jesteśmy bardzo wdzięczni darczyńcom, że udało się zgromadzić całą zaplanowaną kwotę – mówi naczelnik grupy karkonoskiej GOPR Sławomir Czubak. - Dzięki temu uda się zaspokoić nasze najpilniejsze potrzeby, związane z zapobieganiem hipotermii. Chodzi głównie o zakup specjalistycznych śpiworów do transportu poszkodowanych. Bardzo przyda nam się także specjalistyczna sonda lawinowa, zwłaszcza, że problem lawinowy dotyczy terenu działania trzech grup GOPR, a realnie występuje w grupie karkonoskiej. Temat lawin w Karkonoszach jest bardzo złożony, gdyż nasz teren jest bardzo podatny na ich występowanie. Część użytkowników tras narciarskich w obrębie Szrenicy czy Ski Areny Karpacz nieświadomie wjeżdża w teren lawinowy. Większość tych osób nie posiada tzw. ABC lawinowego i dlatego musimy dbać o coraz nowsze środki do obsługi tych ludzi, tak aby akcje ratownicze przebiegały sprawnie i aby ewentualne ofiary szybko wydobywać spod pokrywy śnieżnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ważne zmiany w podatkach!  

Kowary spłacają długi

Żerom wspiera Michała – będzie koncert!

Czytaj również

Podtrucie tlenkiem węgla

NIK krytycznie o rewitalizacji kolei

W Kowarach podwyżka opłat za wodę i ścieki

Sypią się mandaty

Orszak przeszedł ulicami Jeleniej Góry

A jednak się stało!

Wygrać ze smogiem

Posprzątał, ale byle jak

Młodzi Nowocześni o Polskim Ładzie