Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 maja
im. Miry, Franciszka

Karpacz: Studenci na warsztatach „Cross Cultural Training”

Poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 8:03
Aktualizacja: 10:10
Autor: Org
Fot. Roksana Chadaj
Studenci z jeleniogórskiego Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz studenci z Akademii Zawodowej w Bautzen wzięli udział w I Międzynarodowych warsztatach z komunikacji międzykulturowej „Cross Cultural Training”. Dwudniowe spotkanie w Karpaczu zakończyło się w piątek (11. kwietnia br.).

W projekcie wzięło udział prawie 50 osób. Po 20. uczestników - studentów z Polski i z Niemiec z Berufsakademie Sachsen Staatliche Studienakademie Bautzen oraz trenerzy: Małgorzata Słabicka z ProfiCulture we Wrocławiu, dr Rafael Felipe Veiga Saracchini z Techinical Institute of Castilla y León w Hiszpanii, a także moderatorzy grup warsztatowych – dr Daniel Raabe i Mehdi Abdel-Haq z Akademii zawodowej w Bautzen, dr Elżbieta Pohulak- Żołędowska, dr Michał Sosnowski z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu WEZiT w Jeleniej Górze i Martyna Smogorzewska – tłumacz, moderator.

W pierwszym dniu odbyły się dwa wykłady. Pierwszy Małgorzaty Słabickiej o roli kultury w komunikacji, natomiast drugi poprowadził Rafael Felipe Veiga Saracchini o swoich „życiowych” doświadczeniach – Brazylia, UK, Hiszpania, Polska – różnice, kłopoty w akomodacji, szok kulturowy (Brazylijczyk w Europie).

Drugiego dnia, studenci z Niemiec i Polski, w mieszanych pod względem narodowości 4. grupach warsztatowych, mieli przy pomocy ograniczonych środków wykonać „The Egg Flying Machine” – urządzenie, które pozwoli na przelot surowego jajka z wysokości ok. 5 m w nieuszkodzonym stanie. Dodatkowym zadaniem była prezentacja, która pozwoliłaby im sprzedać ten produkt potencjalnym nabywcom.

- Studentów łączył wspólny cel, natomiast dzieliło ich przede wszystkim wykształcenie i odrębna kultura, w której się wychowali – wyjaśniają organizatorzy. - Polscy studenci to ekonomiści bądź specjaliści od zarządzania, natomiast niemieccy studenci to inżynierowie, przedstawiciele technicznych kierunków studiów. Eksperyment się udał. Wszystkie cztery grupy zaliczyły eksperyment na 5 i wszystkie jajka „doleciały” na ziemię w nieuszkodzonym stanie. O wygranej zadecydowała jakość prezentacji produktu i pomysł na jego sprzedaż. Wygrała grupa C z urządzeniem o „handlowej” nazwie Black Box – dodają.

Celem tegorocznych, pierwszych warsztatów było doprowadzenie do spotkania młodych ludzi pochodzących z różnych krajów, o różnym wykształceniu, wzrastających w różnej kulturze.
- Ludzi, którzy gdyby nie to spotkanie, prawdopodobnie nigdy by się nie spotkali, pokazanie im, że można się porozumieć, a nawet osiągnąć założony (a w tym przypadku narzucony – projekt) cel – wyjaśniają organizatorzy. – Mamy nadzieję, że uczestnicy zapamiętają to wspólne doświadczenie i że pomoże im to w nawiązywaniu przyszłych kontaktów, także zawodowych jak i prywatnych. Wystarczy przecież chcieć spróbować zrozumieć innego człowieka, zaakceptować jego kulturę i nie dać dojść do głosu uprzedzeniom i stereotypom – podkreślają.

Projekt został sfinansowany przez Euroregion Nysa w ramach Funduszu Małych Projektów Polska-Saksonia 2012-2014 oraz Förderverein Studienakademie Bautzen.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pamięci Waldemara Wiśniewskiego

Dotacji niestety nie starczyło dla wszystkich

Będzie bezpieczniej przy Polanie

Czytaj również

Raport ws. koronawirusa

Pętla prawie gotowa

Straż miejska złamała prawo?

Areszt za ucieczkę przed policją

Rok Ludwika Anioła

Autobusy MZK wracają na swoje trasy

Dachowanie skody

Kierowca miejskiego autobusu to nie policjant

Pestkowe warsztaty wystartowały