Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7136
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Strateg ożywi

Wtorek, 2 stycznia 2007, 0:00
Autor: TEJO/ maj
Jelenia Góra: Strateg ożywi
Fot. Arkadiusz Piekarz
Fatalny stan techniczny nie tylko balkonów, lecz także sypiące się elewacje zabytkowych kamienic przy ulicy Wojska Polskiego zauważy nawet kompletny laik. Przywróceniem dawnej formy obiektom ma zająć się znany wielu Bartosz Lipiński.

To jedna z piękniejszych, ale jednocześnie bardziej zaniedbanych ulic w mieście. Wiszące „na włosku” balkony sprawiają wrażenie, że za chwilę runą na przechodniów. Resztki odrapanych tynków spadają od czasu do czasu na chodnik.

To, co znajduje się na balkonach, o niektórych lokatorach najlepiej nie świadczy: składowiska rzeczy różnych, stare dywany, meble, rozwieszone prania. Do tego widok jednego z takich balkonów uatrakcyjnia drapakowata choinka.

– Mieszkania są wysokie i były kiedyś piękne – mówi pani Alina, jedna z lokatorek kamienicy przy trakcie. Tam, gdzie mieszka, lokal o powierzchni około 150 metrów kwadratowych podzielono na trzy mniejsze klitki w ramach tak zwanego zagęszczania. – Uznano, że tak duże mieszkania nie są potrzebne jednej rodzinie i dokwaterowywano następnych lokatorów. Nic nie zmieniło to pod względem sanitarnym. Przy takich lokalach pozostały wciąż wspólne toalety i łazienki (o ile były) – usłyszeliśmy od jeleniogórzanki

Przy Wojska Polskiego znajdują się także ważne urzędy: część magistratu, sąd oraz teatr. Jako jedyne wyglądają znośnie, choć najczęściej tylko z zewnątrz.

Tymczasem pojawiła się realna szansa na rewitalizację Wojska Polskiego. Co więcej, miasto Jelenia Góra ma się przy okazji sprawdzić jako lider unijnego projektu w ramach INTERREG IIIB pod nazwą „Rozwój historycznych starych miast w Europie Środkowej i Wschodniej dostosowany do współczesnych warunków”.

Koordynatorem projektu z ramienia jeleniogórskiego urzędu miasta został Bartosz Lipiński, znany strateg miasta i doradca byłego prezydenta Józefa Kusiaka.
Partnerami Jeleniej Góry są Płock oraz Bamberg, Bautzen, Ravensburg, Zittau w Niemczech, Ptuj w Słowenii, St. Polten w Austrii, Trnava na Słowacji. Na program wyasygnowano prawie 1,5 mln, z czego Jeleniej Górze przypadło ponad 115 tysięcy euro.

Za te pieniądze miasto musi pokryć koszty opracowania koncepcji i programu rewitalizacji al. Wojska Polskiego oraz jego wdrożenia. Ma na to czas do końca przyszłego roku. Do wykonania sporo rozmaitych procedur – aktualizacja map i ewidencja gruntów oraz budynków, inwentaryzacja urbanistyczna, ocena stanu technicznego budynków i instalacji, ocena stanu zagospodarowania terenu w tym m.in. dendrologiczna, ocena przestrzeni publicznej. Następnie na postawie uzyskanych danych z inwentaryzacji i oceny trzeba wykonać zbiorcze opracowanie, w którym autorzy wypowiedzą, co trzeba zrobić, aby przywrócić al. Wojska Polskiego świetność.

W działania te zaangażowani mają być nie tylko projektanci i planiści, ale także zarządcy i właściciele (większością kamienic mieszkalnych zawiadują wspólnoty). Gotowy program i projekty zaprezentuje się na otwartej konferencji i towarzyszącej jej wystawie do szerszego oglądu i oceny jeleniogórzan.

Wówczas, przynajmniej częściowo, Wojska Polskiego, wytyczona w 1871 roku jako najważniejsza arteria komunikacyjna i centralna oś nowej reprezentacyjnej dzielnicy dynamicznie rozwijającej się wówczas Jeleniej Góry, odzyska dawny blask.

O całkowitym przywróceniu traktu do stanu sprzed lat nie ma mowy. Choćby ze względu na likwidację ogródków przydomowych, poszerzenie chodników i rozwój motoryzacji, którego w latach, kiedy powstawała ulica, nikt nie przewidział, a projekt zakładał jedynie zwiększony ruch końskich powozów, furmanek i dorożek.

Pod znakiem zapytania stoi także data rozpoczęcia ewentualnego remontu kamienic przy Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
483
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group