Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 maja
im. Grzegorza, Karoliny

Dolny Śląsk: Spór o synagogę

Poniedziałek, 16 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:42
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Legnicka gmina żydowska chce przejąć na własność zabytkowy cmentarz, który jest własnością miasta

Postępowanie w tej sprawie toczy się od ponad trzech lat. Trwa bowiem spór co do wielkości działki, do której należy niewielki cmentarz przy ul. Wrocławskiej. Zdaniem legnickich urzędników, gmina niesłusznie ją zawyżyła.
Przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Legnicy twierdzą, że wraz z przejęciem cmentarza na własność powinni otrzymać działkę o wielkości około 3 hektarów. Zabytkowy cmentarz mieści się obecnie na terenie niespełna 1 hektara, dokładnie 90 arów. Teren, gdzie znajdują się mogiły wyznawców, okala kute ogrodzenie. Obok mogił mieści się budynek, który pełni funkcję synagogi.
Działka i wszystko, co się na niej znajduje, jest własnością miasta. Cmentarzem na zlecenie prezydenta administruje Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka gminna nie pobiera za to opłat. Miasto jest też zobowiązane do remontów i utrzymania tam czystości. Ostatnio jeden z członków gminy poskarżył się, że od niemal roku nie można się doczekać zakupienia jednego przęsła skradzionego kutego ogrodzenia. Urzędnicy zapewniają, że w budżecie znajdą się na to pieniądze. Przyznają jednak, że chętnie przekazaliby cmentarz na własność Gminie Żydowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator Mróz z apelem do posłanki Czernow

Pamięci poległym

Dla kogo pieniądze?

Kierowca miejskiego autobusu to nie policjant

Straż miejska złamała prawo?

Rozpoczął się proces

Złodzieje ukradli słupki na A4

Zajeżdżają trawniki

Konary zablokowały jaz

Msza w intencji strażaków

Stany rzek przekroczone

Pestkowe warsztaty wystartowały