Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 16 kwietnia
im. Cecylii, Julii

Region: Spółka oszukiwała na podatku VAT

Piątek, 5 marca 2021, 10:05
Autor: WAC
Fot. KAS
Dolnośląska Administracja Karno - Skarbowa wykryła oszustwa podatkowe jakich dopuszczała się wrocławska spółka przy sprzedaży sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego w Polsce.

Spółka zmniejszała podatek, stosując mechanizm tzw. crossinvoicingu w odwrotnym kierunku. Przyjmowała fikcyjne faktury zakupu z podatkiem 23% i wystawiała kolejne fikcyjne faktury ich sprzedaży z podatkiem 0% do spółki zagranicznej, co znacząco wpływało na zmniejszenie podatku do zapłaty. Mechanizm był wykorzystywany, aby uniknąć procedury występowania do urzędu skarbowego o zwrot podatku, jaki pojawia się zwykle przy sprzedaży zagranicznej. Spółka zarabiała na „marży" za przefakturowanie, a organizatorzy oszustwa odzyskiwali VAT, którego nikt nigdy nie wpłacił.

Dzięki kontroli spółka utraciła prawo do odliczenia podatku z nierzetelnych faktur zakupu oraz musi wpłacić 8,4 mln zł podatku wykazanego na fikcyjnych fakturach sprzedaży wraz z sankcjami, które wynikają z ustawy o VAT - informuje rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek. - Oszustwo zostało wykryte dzięki analizie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Wykorzystano również narzędzia wymiany informacji z innymi krajami oraz system opłat za autostrady (viaTOLL).

Sprawa jest objęta śledztwem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rocznica tragedii smoleńskiej w Jeleniej Górze

Rondo bez opóźnień

Nabory wniosków w KARR

Czytaj również

Wyrzucali odpady w lesie, a urzędnicy nie reagowali  

Rusza III nabór wniosków  

Święcenie pokarmów

Zbadaj się – warto!

Dzieci można posłać do szkoły

Taki widok to wstyd!

Będzie gdzie parkować

Kto zbuduje most?

Pomagali szczepić