Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 października
im. Szymona, Tadeusza

Jelenia Góra: Smaki dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim

Poniedziałek, 13 września 2021, 14:01
Autor: Ewa Fit
Fot. EDD, Muzeum Karkonoskie
W sobotę (11.09) w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbył się wykład Henryka Dumina pt. "Wokół świątecznego stołu. Kulinaria na Dolnym Śląsku". Antropolog kultury i specjalista ds. dziedzictwa niematerialnego przybliżył historię smaków zarówno tych zastanych, jak i przeniesionych do naszego regionu.

Kuchnia dolnośląska przez całe stulecia stanowiła różnorodną mieszankę wpływów polskich, austriackich, niemieckich i czeskich. Nie mogło być inaczej, zwłaszcza biorąc pod uwagę bogatą historię regionu, a zwłaszcza lata powojenne.

Z różnych rejonów (miejskich i wiejskich) II Rzeczypospolitej napływała ludność, a z nią pojawiały się nie tylko zwyczaje, ale przede wszystkim potrawy urozmaicające tradycję kulinarną Dolnego Śląska. Na świątecznych stołach pojawiły się przysmaki ukraińskie, białoruskie czy litewskie m.in. kutia czy zupa grzybowa z łazankami. Do najbardziej znanych dań kuchni dolnośląskiej zalicza się obecnie żurek śląski, pierogi ruskie, bigos czy kluski śląskie. Regionalne potrawy znaleźć można w większości dolnośląskich restauracji.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 przebiegają pod hasłem "Smaki dziedzictwa". Zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów sto lat temu królujących na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Temat kulinarny sprawia, że podchodzimy do dziedzictwa w sposób nowy, mniej oczywisty, a tradycje kulinarne stanowią nieodzowny element naszej kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most Smart City

Uroczyste złote gody

Przybywa cietrzewi  

Szlaki sporo kosztują

Naturalnie dla włosów

Sadzonka za śmieci

Pieniądze dla miasta

Dzień Pantery Śnieżnej

Trwa modernizacja wysypiska

Nieprzejezdna droga

Zalewanie skórek — jedna z przyczyn, dlaczego lakier hybrydowy się nie trzyma

Co z Polskiego Ładu?