Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 marca
im. Adriana, Oliwii

Jelenia Góra: SM z dronem antysmogowym

Środa, 23 grudnia 2020, 9:25
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (22.12) prezydent Jeleniej Góry oficjalnie przekazał strażnikom miejskim drona i samochód, dzięki którym ma się zwiększyć skuteczność służb w walce ze smogiem. Inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu miasta.

Od kilku lat strażnicy mają możliwość pobierania próbek popiołu, aby zbadać czym w piecach palą jeleniogórzanie. Teraz będą dysponować kolejnych narzędziem - dronem wyposażonym w "nosacza", czyli urządzenie badające zanieczyszczenia.

W ubiegłym roku mieliśmy około 200 kontroli - nie wszystkie potwierdzały spalanie odpadów, ale były też pouczenia, mandaty i wnioski do sądu o ukaranie - powiedział Piotr Wałczyk, komendant Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. - Na pewno dron będzie służyć w walce ze smogiem. Od 1 maja pracujemy całodobowo i będziemy mogli sprawdzać o każdej porze czy ktoś nie spala odpadów - dodał komendant.

Z budżetu miasta Jeleniej Góry zakupiono drona (koszt wraz ze szkoleniem 4 strażników miejskich i egzaminem państwowym to ok. 100 tys. zł) oraz samochód renault trafic (140 tys. zł). Czterech przeszkolonych strażników w ciągu miesiąca otrzyma potwierdzenie nabycia uprawnień do obsługiwania drona - wówczas będą mogli wyruszyć w teren i badać dym wydobywający się z kominów.

Samochód będzie służyć strażnikom, którzy będą monitorowali powietrze, ale jest też wyposażony w kabinę, którą będzie można przewieźć osoby zatrzymane - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent miasta.
Dron ułatwi nam pracę i posłuży do tego, aby liczba przeprowadzonych kontroli była znacznie większa. Dron może się unosić na jednej baterii przez 45 minut - powiedział Waldemar Piekarski, jeden z przeszkolonych strażników miejskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podpisy zebrane – czas na referendum?

Skromniej, ale z sercem i głową!

Znany inwestor wybuduje osiedle z apartamentami w centrum Jeleniej Góry

Czytaj również

Czytelnik: w przychodni płatne toalety!

Podwyżka cen za wodę i ścieki

Coraz bliżej finał remontu pałacu

Dolnośląscy włodarze łączą siły

Osadnik po Celwiskozie już nie truje

Powstanie rondo na Złotniczej

KODLK alarmuje, KD dementuje

Sąd nie ukarał za brak maseczki

Jaka przyszłość zbiornika Sosnówka?