Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 11609
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Skupienie, tradycja i... analfabetyzm religijny

Piątek, 6 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 6 kwietnia 2007, 13:15
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Skupienie, tradycja i... analfabetyzm religijny
Fot. Arkadiusz Piekarz
Ósmy kwietnia to wspólna w tym roku data obchodzenia Świąt Wielkanocnych przez katolików i prawosławnych. Wielki Piątek dla ewangelików to najważniejsze święto w kościele.

Wielki Piątek to – oprócz wigilii paschalnej, czyli Wielkiej Soboty – dzień, kiedy w świątyniach nie odprawia się mszy. Są tylko adoracje Najświętszego Sakramentu i wieczorna, uroczysta Droga Krzyżowa.
W Jeleniej Górze od samego rana do kościołów przychodzili wierni, aby w ciszy pomodlić się przed zasłoniętym na znak żałoby krzyżem.

W tym roku Wielkanoc w Kościele prawosławnym wypada w tym samym terminie, co u katolików. – W Wielki Piątek w cerkwiach nie odprawia się liturgii. Wczesnym popołudniem odbywają się procesje, potem nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego, czyli płaszczanicy – mówi proboszcz parafii św. Piotra i Pawła ks. Bazyli Sawczuk.
Płaszczanica to ikona przedstawiająca złożenie Chrystusa do grobu. Znajduje się na tak zwanym świętym prestole (stoliku), przykrytym zdobionym całunem, a wierni oddają jej cześć, kłaniając się.

W Wielki Piątek prawosławnych, podobnie jak u katolików, obowiązuje ścisły post. Zaleca się nawet zupełne powstrzymywanie się od posiłków aż do wieczora. – Po to, aby w ten szczególny dzień nie myśleć o chlebie doczesnym, ale o pokarmie dla duszy – tłumaczy duchowny.
W Jeleniej Górze i okolicach jest kilkadziesiąt rodzin wyznania prawosławnego.

Ewangelicy Wielki Piątek przeżywają w sposób wyjątkowy: to dla nich najważniejszy dzień całego Triduum Paschalnego.
Podczas wielkopiątkowych nabożeństw przyjmuje się komunię pod postacią chleba i wina. Podczas nabożeństw wierni słuchają wyjątków z historii męki i śmierci Zbawiciela. Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu – przystępowanie w tym dniu do komunii.
Protestanci nie uznają wielu wielkanocnych tradycji przestrzeganych przez katolików: nie ma niedzieli palmowej ani przystrojonego kwiatami symbolicznego grobu z figurą Chrystusa.
Nie wszędzie uznawany jest także ścisły post, choć praktykują go, na przykład, luteranie.

W Kotlinie Jeleniogórskiej ewangelicy to grupa kilkuset osób skupionych głównie przy parafiach pw. Zbawiciela w Cieplicach oraz Wang w Karpaczu.

Tradycja tradycją, a rzeczywistość – rzeczywistością. Jak podał ostatnio Newsweek z przeprowadzonego sondażu dotyczącego podstawowej religijnej wiedzy wynika, że Polacy to religijni analfabeci, choć wciąż przynależność do Kościoła katolickiego deklaruje około 90 procent społeczeństwa.
Nie znają imion ewangelistów, prawie połowa nie potrafi wymienić Dekalogu.

Jeszcze mniej ciekawie jest, jeśli chodzi o praktyki religijne. Regularnie na msze chodzi około 40 procent rodaków i tylko część z nich przystępuje do wymaganej przez przykazanie kościelne wielkanocnej komunii świętej.
Zdaniem ks. Grzegorza Łukasika taka sytuacja wynika nie tylko z konsumpcyjnego stylu życia, lecz także z postawy samego Kościoła, który nie zawsze potrafi dotrzeć do wszystkich, zwłaszcza młodych, Polaków. – Wiedza nie zawsze wiąże się z prawdziwą religijnością. Są wiele wiedzący o religii zatwardziali ateiści oraz ludzie wielkiej wiary, który o jej teorii mają niewielkie pojęcie – kwituje ks. Łukasik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
774
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Aktualności
Patryk dziękuje uczestnikom pikniku
 
Aktualności
Diamencikowe stroje są super
 
Polityka
Karpacz: R. Jęcek vs. T. Frytz
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group