Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 15 kwietnia
im. Bazylego, Tytusa

Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca

Poniedziałek, 11 stycznia 2021, 14:07
Aktualizacja: Sobota, 16 stycznia 2021, 13:39
Autor: Silesia Sonans
Fot. Silesia Sonans
Każdego tygodnia dodajemy do naszej listy nowy fragment muzyczny, który nas zachwyca, w nadziei, że sprawi Państwu przyjemność, pomoże złapać dystans, czy odepchnąć od siebie złe emocje polityczne i społeczne.

Teraz zapraszamy do przypomnienia sobie, lub poznania, Allegretto z 7. symfonii Beethovena. Bardzo możliwe, że słyszeli już Państwo ten utwór, ale o tym poniżej.

To utwór, który zdaje się mówić "nie". Beethoven rozpoczął komponowanie tej symfonii 170 kilometrów od Jeleniej Góry, gdy przebywał w sanatorium w Teplicach w 1811 roku. W tym czasie kompozytor zaczynał tracić słuch. Może to nadinterpretacja, ale czy w tej muzyce nie słyszą Państwo przypadkiem człowieka, który zdaje sobie sprawę, że wkrótce może nie być w stanie robić tego, co kocha, co nadaje sens jego życiu? Słyszą Państwo niezgodę na to, co zaczyna się dziać z jego zdrowiem?

&list=PL_MiCZCpLvr5Je40IWstfpvDpvuwioXVN&index=3

Co ciekawe, 7. symfonia w całości uznawana jest za najbardziej optymistyczny utwór Beethovena. Allegretto, czyli 2. część tej symfonii mogą Państwo kojarzyć nie tylko z sal koncertowych. Wielokrotnie była ona wykorzystywana w filmach, m.in. "Jak zostać królem", "Zapowiedź". Całą symfonię polecamy w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich pod batutą Claudio Abbado. Wystarczy wpisać w Youtube "Beethoven: Symphony No. 7 / Abbado · Wiener Philharmoniker".

Symfonia to kilkuczęściowy (najczęściej 4) utwór na orkiestrę. Oczywiście istnieją wyjątki, a do najbardziej znanych należą choćby 9. Beethovena, czy 2., 3., czy 8. symfonia Mahlera. Nazwa symfonia wywodzi się od greckiego słowo znaczącego "zgodne brzmienie".

Ogłoszenia

Czytaj również

Budowa ronda bez opóźnień

Taki widok to wstyd!

Ocalić od zapomnienia

Czytaj również

Wiosenny Poranek Rodzinny online

Kto posprząta na Tabaki?

Nie żyje Janisław Hiller

Święcenie pokarmów

Wodnik odwoła się do prezesa Wód Polskich

Malarstwo Ryszarda Góreckiego w BWA

Zaczytaj się z Jelonką.com

Symfonicznie przed kolejnym zamknięciem

Miasto nad Kwisą