Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 czerwca
im. Elżbiety, Marka

Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca (9)

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:05
Autor: Michalina Bienkiewicz
Fot. Silesia Sonans
Co dwa tygodnie dodajemy kolejny utwór do naszej playlisty. Stworzyliśmy ją, by mogli Państwo do niej sięgać, gdy chcą posłuchać muzyki klasycznej, dla przyjemności, dla złapania dystansu czy odepchnięcia od siebie agresji i politycznej, i tej społecznej. Szczegóły tutaj: www.silesiasonans.pl/poleca

Karl Gottfried von Leitner, 25-letni świeżo upieczony nauczyciel w gimnazjum w małym mieście Cilii, nie mogąc znaleźć chętnego mecenasa, który pomógłby mu wydać pierwszy tomik swojej poezji, zdecydował się zrobić to za własne pieniądze w 1825 roku Ten tomik trafił w ręce pianistki i przyjaciółki Franza Schuberta, Marii Pachler, która z kolei rekomendowała go Schubertowi.

W ten sposób, w 1827 roku powstała ta przepiękna pieśń "Rybaka szczęście w miłości" i kilka innych pieśni skomponowanych przez Schuberta do słów von Leitnera. Tytułu nie powinno się traktować dosłownie, co mogą Państwo usłyszeć, a także zobaczyć w ciekawej filmowej interpretacji sopranistki Anny Prohaski.

W przeciwieństwie do Schuberta, który w wyniku ciężkiej choroby zmarł rok po napisaniu tej pieśni, poeta żył 90 lat, odniósł zawodowy sukces w tamtych czasach, został sekretarzem stanu. Obecnie najbardziej znany jest ze swoich młodzieńczych tekstów, do których Schubert skomponował pieśni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Piknikowo z Robertem Biedroniem

Wyjdź z cienia

Wyjątkowy spektakl, wyjątkowych aktorów  

Odznaczenia dla opozycjonistów

Zdrojowy znowu gra!

Dzień mocnych wrażeń na Pestce

Przyjemne zakończenie weekendu w JCK

Nowa dyrektorka ZTA

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Literacko i biesiadnie

Oczyszczalnia już po modernizacji  

Twórczość Urszuli Broll w Muzeum Karkonoskim