Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 15 kwietnia
im. Bazylego, Tytusa

Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca (5)

Środa, 24 lutego 2021, 10:26
Autor: Silesia Sonans
Fot. Silesia Sonans
„Słuchacz wciągnięty w te czarowne krainy snów i marzeń, po przebrzmieniu ostatnich dźwięków mimowolnie zadaje sobie pytanie, sen-li to czy rzeczywistość?” Takimi słowami opisał nokturn b-moll ówczesny redaktor Ruchu Muzycznego. Kiedy ostatnio czytali Państwo tak piękne zdania w naszym języku? Czy nie wydaje się Państwu, że w naszych czasach nie wykorzystujemy wszystkich, wspaniałych możliwości języka polskiego?

Nokturn jest piątym utworem na naszej playliście, którą tworzymy dla Państwa z muzycznych fragmentów, które nas zachwycają, dają nam wytchnienie i nadzieję. Szczegóły znajdą Państwo na naszym Facebooku i na www.silesiasonans.pl/poleca

&fbclid=IwAR12Hv6eVfTImDL3I4QZiGfuqx1fifjKQJmymlneGBgEixL79P-7zDJk5c0

Chopin skomponował nokturn b-moll w 1831 roku, na początku swojej emigracji. Nie wrócił już nigdy do kraju, a klęska powstania listopadowego w 1831 roku spowodowała, że Królestwo Polskie przestało istnieć. Car zlikwidował wtedy odrębną konstytucję, sejm i armię, co umocniło władzę rosyjską. Chopin bardzo przeżywał to, co działo się w kraju, wiemy to z licznych zachowanych listów. Przejmująco smutne kompozycje zawierające liczne cytaty z polskiej muzyki ludowej są zapewne odzwierciedleniem tych uczuć. Patrząc na emocje jakie budzi w nas polityka teraz, w czasach pokoju, możemy sobie tylko wyobrażać, jak trudno było Polakom wtedy patrzeć na sytuację swojego kraju.

Nokturn to spokojna, instrumentalna forma muzyczna inspirowana poetyckim nastrojem nocy. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa nocturnus, które oznacza nocny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rocznica tragedii smoleńskiej w Jeleniej Górze

Silesia Sonans poleca (8)  

Dwoje w dziwnych czasach

Silesia Sonans poleca (7)  

Kto posprząta na Tabaki?

Czas na kolejną premierę (aktualizacja)

Święcenie pokarmów

Nie żyje Janisław Hiller

Trwa wymiana znaków

Tajemnice dziedzińca honorowego w Książu

Taki widok to wstyd!

Uczeń SP7 drugi raz zwycięzcą konkursu literackiego