Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 czerwca
im. Bogny, Bogumiły

Karkonosze: Siatki pod Śnieżką

Czwartek, 10 czerwca 2021, 7:02
Autor: WAC
Fot. KPN
W najbliższy piątek (11.06) pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego wraz z przyrodnikami ze swojego czeskiego odpowiednika będą montować na Śnieżce i na Równi pod Śnieżką siatki chroniące górskie, unikalne murawy przed niszczeniem przez turystów.

Siatki pojawiły się w okolicy Śnieżki już w ubiegłym roku. Montowanie ich wywoływało wiele niekoniecznie pozytywnych komentarzy, jednak jak argumentują przyrodnicy z KPN - jest to jedyny skuteczny sposób ochrony tego unikalnego ekosystemu. Dziennie w sezonie letnim Śnieżkę odwiedza 8-9 tys. turystów pieszych. Koleją wjechać może tam kolejnych 2,4 tys. Wśród nich jest wielu takich, którzy traktują karkonoskie łąki jako miejsce do siedzenia czy wręcz opalania się na kocach.

Siatka działa lepiej niż wszelkie prośby - argumentują przyrodnicy z KPN. - Nie jest szczególnie urokliwa i nie cieszymy się z konieczności jej montowania, ale wspólnie z czeskim KRNAP będziemy grodzić wysokogórskie murawy acidofilne na Śnieżce i na Równi pod Śnieżką. Chronimy je w ten sposób, gdyż są szczególnym siedliskiem w skali Karkonoszy, a nawet całych Sudetów. Występują jedynie w rejonie Śnieżki i Śnieżnych Kotłów. Tworzą je gatunki roślin, które są w stanie przetrwać niskie temperatury i silne wiatry jakie towarzyszą tym partiom gór. Z nimi są też związane gatunki ptaków, które świetnie czują się w takim klimacie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Listy z magistratu

Pestka: Razem! Dokąd?

Zlikwidowano szlak przemytu marihuany

Czytaj również

Odznaczenia dla opozycjonistów

Komunalnicy nowej siedzibie  

Piknikowo z Robertem Biedroniem

Burmistrz Kowar w prezydenckiej radzie

Wpadka z paliwem

Sprzęt zamiast podatku

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Rusza profilaktyka raka płuc dla Dolnoślązaków  

Trwa walka z barszczem Sosnowskiego