Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 29 listopada
im. Błażeja, Saturnina

Karpacz: Schronisko Nad Łomniczką w remoncie

Środa, 27 października 2021, 8:17
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK remontuje we własnym zakresie Schronisko Nad Łomniczką, które od kilku lat stoi nieużytkowane.

Jak tłumaczy właściciel obiektu, wybrany w 2019 roku (w ramach konkursu) projekt wybiega poza obszar możliwej zabudowy.

Odstąpiliśmy od realizacji tego projektu i zrobiliśmy kwerendę ikonografii, jak to schronisko przez lata się zmieniało i po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków ustaliliśmy jego formę zabudowy. Generalnie obiekt nie będzie odbiegał od tego, co było - z niewielkimi zmianami uzgodnionymi z konserwatorem, ale to kwestie techniczne - wyjaśnił Grzegorz Błaszczyk, prezes zarządu Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK w Jeleniej Górze.

Zakres prac został uzgodniony również z Karkonoskim Parkiem Narodowym i uwzględnia wymogi ustawy antysmogowej.

Udało nam się wyremontować ściany zewnętrzne, wkrótce dokończony zostanie remont dachu oraz elewacja. Myślę, że na zimę uda się zdjąć rusztowania - powiedział G. Błaszczyk, który zaznaczył, że obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami - będzie wyposażony w pochylnię.

Zimą mają się odbywać prace wykończeniowe. Szacuje się, że remont może potrwać 2-3 lata, z czego niemal rok już upłynął. Właściciel schroniska nie wyklucza, że część obiektu będzie mogła być udostępniona latem 2022 roku, ale to jeszcze stoi pod znakiem zapytania. W budynku znajdzie się zaplecze kuchenne, pomieszczenia dla obsługi, toalety. Nie przewiduje się miejsc noclegowych. W przyziemiu zamontowano urządzenia do tzw. odzysku szarej wody, więc schronisko nie będzie uciążliwe dla otoczenia. Obiekt jest wydzierżawiony przez firmę z Karpacza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podwyżki podatków lokalnych

Przedwojów górą!

Trwa remont, a sygnalizacja i tak funkcjonuje  

Czytaj również

Karkonoskie Radio KSON rusza od stycznia

Droga w przebudowie

Kolejne dzikie wysypisko w Maciejowej

Dzień Tolerancji w ZSOiT

Sukces zbiórki dla ratowników górskich

Podwyżki dla starosty i radnych

Mercedes dla mieszkańców

MPGK odśnieża

Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?