Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 maja
im. Grzegorza, Karoliny

Jelenia Góra: Sąd nad artystą

Wtorek, 17 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:38
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA Znanemu malarzowi prokuratura zarzuca przywłaszczenie obrazu swego autorstwa.

Malarz Paweł Trybalski zapewnia, że cała sprawa to tragiczna pomyłka. Jego znajomi, którzy zawiedli go na salę sądową uważają, że ich oszukał

Artyście, od lat tworzącemu w Michałowicach, grozi do 5 lat więzienia. Prokuratura zarzuca mu przywłaszczenie obrazu „Tylko dla orłów”. Dzieło będące w posiadaniu znajomych malarza, zostało sprzedane bez ich zgody podczas zagranicznej wystawy.
– Otrzymałem propozycję wystawienia prac w Niemczech. W domu miałem ich jednak zbyt mało. Wypożyczyłem więc dziesięć obrazów od moich, jak mi się wtedy wydawało, przyjaciół – tłumaczy Paweł Trybalski.
Jego problemy zaczęły się, gdy niemiecka galeria sprzedała za 2200 euro jedną z prac wypożyczonych od małżeństwa K.
– To była pomyłka. Przed wysłaniem obrazów na wystawę oznacza się je kropkami. Zielone dostają te przeznaczone do sprzedaży, czerwone stawia się przy pozostałych. „Tylko dla orłów” dostało niewłaściwą kropkę – tłumaczy Lidia Sokal-
-Trybalska, żona artysty.
Gdy malarz dowiedział się o sprzedaży dzieła, próbował anulować transakcję. Nowy właściciel wyjechał jednak z obrazem. Trybalski zaproponował więc znajomym, że zwróci im pieniądze, które otrzyma z galerii i namaluje im większą kopię „Tylko dla orłów”.
– Interesowało ich tylko 2200 euro. Tymczasem ja za obraz mam dostać 4500 złotych, bo reszta to podatek i prowizja galerii. Nie przyjęli mojej propozycji – wyjaśnia artysta.
Według Pawła Trybalskiego, jego obrazy znajdujące się w kolekcji małżeństwa K. nie zostały przez nich kupione. Prace przekazywał im między innymi w zamian za lekarską opiekę nad chorą żoną.

(...)

Ogłoszenia

Czytaj również

Zajeżdżają trawniki

Ministerialne wsparcie

Tak się tylko szkodzi

Pamięci poległym

Rozpoczął się proces

Kierowca miejskiego autobusu to nie policjant

Z okazji Dnia Strażaka

Wody to nie śmietnik  

Co się zdarzyło na sesji (wracamy do tematu)  

Końcówka prac na Wojska Polskiego

Tak nie wolno parkować!

Senator Mróz z apelem do posłanki Czernow