Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 16 kwietnia
im. Cecylii, Julii

Jelenia Góra: Są gotowi zablokować drogę krajową

Piątek, 5 marca 2021, 13:37
Aktualizacja: 13:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Prezydent Jeleniej Góry wraz z sołtysami Kaczorowa, Mysłowa oraz przedstawicielem gminy Bolków - mówili na konferencji prasowej w jeleniogórskim Ratuszu o wariantach przebiegu nowej drogi od Bolkowa do stolicy Karkonoszy. Ich zdaniem najkorzystniejszy jest wariant drugi, a jeśli nie zostanie on wybrany przez GDDKiA, są gotowi w ramach protestu blokować drogę krajową.
Kilka tygodni temu ośmiu dolnośląskich prezydentów wraz z marszałkiem województwa, podpisaliśmy wspólną petycję o lepsze skomunikowanie z autostradą A4. Zasygnalizowaliśmy też w tym apelu, aby wytyczyć korytarz transportowy dla docelowej S5, która od Bolkowa miałaby dojść do Kotliny Jeleniogórskiej i dalej do granicy państwa, w kierunku Liberca i Pragi - mówił na wstępie Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, który wraz z pozostałymi uczestnikami konferencji optuje za wariantem przebiegu trasy, który omija Kaczorów i Mysłów. - Wariant nr 2 to jedyny wariant przyszłościowy. Wariant nr 6 i 7 cofają nas wstecz i wywołają konflikty społeczne - dodał J. Łużniak.

Sołtys Kaczorowa mówił o determinacji, aby pokazać, że wyłącznie jeden z trzech wariantów branych pod uwagę podczas projektowania, spełnia oczekiwania mieszkańców.

Jesteśmy zdeterminowani i jeżeli wariant nr 2 nie przejdzie - jesteśmy w stanie zablokować drogę, bo chcemy mieć spokój i ciszę - mówił Adam Próchnicki, sołtys Kaczorowa.

W Mysłowie zdania są podobne.

Jeżeli ta droga zostanie jedynie poszerzona i ruch się zwiększy, to nasza miejscowość utonie w spalinach i hałasie. Śmiejemy się, że już nawet nie słychać jak psy szczekają - dodał Mariusz Kozak, sołtys Mysłowa, który również zapewnia, że mieszkańcy są gotowi, aby wyjść na drogę w ramach protestu.
Nie ma decyzji ile pasów będzie miała ta droga. Jest zagrożenie, że będzie miała jeden plus jeden i okazjonalny pas do wyprzedzania. Wariant nr 2 ile zupełnie nowym śladem i analiza oddziaływania na środowisko wykazała, że to najlepszy wariant - dodał Witold Grzybowski z Urzędu Miasta Bolkowa, który odczytał list od burmistrza Bolkowa - również popierający wspominany wariant. - Poszerzenie drogi o jeden pas ruchu to rozwiązanie prowizoryczne - podkreślano.

Samorządowcy wierzą jednocześnie, że gdy zostanie wybudowana obwodnica, wartość gruntów w ich miejscowościach wzrośnie i zyskają na atrakcyjności. Szacuje się, że obwodnica może powstać w ciągu 7-10 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zniszczyli, więc naprawią

Powstaną mieszkania wspomagane?

To my mówimy prawdę

Czytaj również

Nie ma pociągu do Görlitz

Zaostrza się konflikt na Ryneczku

Święcenie pokarmów

Rondo bez opóźnień

Podwyżka za wodę i ścieki zablokowana [AKTUALIZACJA]

Parking dla mieszkańców w galerii?

Wyrzucali odpady w lesie, a urzędnicy nie reagowali  

Wkrótce zmiany na ulicy 1 Maja

Nabory wniosków w KARR