Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Kowary: Robot wsparciem przeciw covidowi w "Bukowcu"

Poniedziałek, 13 września 2021, 6:01
Autor: WAC
Fot. użyczone
Szpital „Bukowiec” w Kowarach otrzymał mocne wsparcie w walce z wirusem COVID – 29 w postaci ultranowoczesnego urządzenia do dezynfekcji i dekontaminacji UVD. Jak dotąd otrzymało go 26 placówek medycznych w Polsce.

Sprzęt został przekazany przez Komisję Europejską w ramach rozstrzygniętego w grudniu 2020 r. przetargu na zakup autonomicznego urządzenia do dezynfekcji w szpitalach wspólnoty. Zawnioskowały o to władze Grupy EMC Szpitale, do której należy Powiatowe Centrum Zdrowia w Kowarach. Mieszczący się w zabytkowych wnętrzach byłego sanatorium z 1917 r. Szpital „Bukowiec” w trudnych, covidowych okolicznościach, w czasie ostatniej fali zachorowań, przyjmował i leczył pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Robot dezynfekujący idealnie wpasowuje się więc w potrzeby szpitala oraz zapewnia bezpieczeństwo pacjentom i pracownikom.

Wyprodukowany w Danii UVD Robot emituje światło UV-C, które niszczy DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, pleśni czy grzyby, przerywając tym samym łańcuch zakażeń. Wiązki promieni docierają do najtrudniej dostępnych miejsc, które mogą zostać pominięte w procesie tradycyjnej dezynfekcji. Urządzenie nie wymaga użycia środków chemicznych ani dodatkowego sprzętu. Robot jest w pełni autonomiczny. Porusza się samodzielnie z niewielką prędkością według wcześniej zaprojektowanej mapy. Jest obsługiwany dzięki prostej aplikacji. Funkcja operatora urządzenia sprowadza się jedynie do jego uruchomienia i weryfikacji efektów dezynfekcji na tablecie, z którym UVD Robot jest połączony. Efekt pracy urządzenia można sprawdzić, wyświetlając na tablecie mapę, odzwierciedlającą przestrzeń, po której się ono porusza. Kolory na mapie pokazują poziom uzyskanej dezynfekcji. Według jego producenta UV skuteczność dezynfekcji w wykonaniu robota dochodzi do 99,99999 procenta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Skatepark przy Lubańskiej rozebrany

Wystartowało polskie Davos

Dolny Śląsk w formie  

Czytaj również

Wsparcie dla Romów

Inwestycje drogowe: zmiany w organizacji ruchu

Park rozrywki nie tutaj?

Okręgowy Hubertus

Piknik miejski za nami

Dziś jest Dzień Bluesa

Byli na senioradzie

Cieplickie święto miodu

Remont na obwodnicy