Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11305
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rewolucja w komunikacji miejskiej Jeleniej Góry?

Poniedziałek, 27 stycznia 2014, 8:16
Aktualizacja: 9:44
Autor: Angela
Jelenia Góra: Rewolucja w komunikacji miejskiej  Jeleniej Góry?
Fot. Angela
Nad uchwaleniem „planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego” zwanego – planem transportowym, będą głosować na najbliższej sesji Rady Miejskiej (28.01) jeleniogórscy rajcy. – Jest to rodzaj umowy prezydenta i Rady Miasta z mieszkańcami, ale przede wszystkim zobowiązanie, że poziom usług transportowych w mieście nie będzie niższy niż ten zawarty w dokumencie – mówił prezydent Marcin Zawiła, który na piątkowej (24.01) konferencji prezentował jego najważniejsze założenia. Co się zmieni?

Konieczność posiadania takiego planu transportowego na każdym z miast wymusza ustawa. W Jeleniej Górze, za ponad 20 tys. zł przygotowała go firma zewnętrzna. Jego pracowanie łącznie z badaniami preferencji i zachowań komunikacyjnych trwało od połowy lutego do końca lipca 2013.

- Jego najważniejsze założenia to: częstotliwość przejazdów autobusów MZK na głównych liniach w godzinach szczytu (godz. 6.00-8.00 oraz 13.30-16.30) co dziesięć minut, wymiana taboru na coraz bardziej ekologiczny, dostosowanie autobusów i przystanków do potrzeb osób niepełnosprawnych, wprowadzenie tablic świetlnych czy biletów elektronicznych (w połowy roku), rozwój lotniska czy nowe miejsca parkingowe – wymieniał prezydent Marcin Zawiła. – Jest to plan, który będzie realizowany do 2023 roku. Szacujemy, że będzie nas to kosztowało kilkanaście milionów rocznie – dodał prezydent.

Jak mówił Daniel Błażków z Wydziału Gospodarki Komunalnej plan transportowy został poddany konsultacjom społecznym od 2 lipca (ogłoszono to m.in. w BIP i na portalach).

- W odpowiedzi wpłynęło kilkadziesiąt uwag od mieszkańców drogą elektroniczną, a 18 lipca odbyło się (z udziałem ponad 20 osób) – spotkanie panelowe. W kwietniu 2013 przeprowadzono m.in. badanie społecznych preferencji zachowań komunikacyjnych. Zebrano 800 ankiet – mówił Daniel Błażków. Z wniosków mieszkańców, prezydent uwzględnił w planie m.in. utworzenie przy ul. Mostowej (na wolnym obecnie placu naprzeciw Szkoły Tańca) węzła przesiadkowego typu „park & ride”, który stanowiłby klasyczny węzeł dla obsługi linii MZK, PKS i przewoźników prywatnych ze sporym parkingiem czy szereg działań na rzecz poprawy dla osób niepełnosprawnych – dodał pracownik wydziału gospodarki komunalnej.

Plan transportowy przewiduje też tworzenie „centrów przesiadkowych czyli niezbędnych urządzeń w miejscach zbiegów linii komunikacyjnych (nie tylko MZK, ale też PKS, PKP, przewoźników prywatnych), a także stworzenie trzech nowych przystanków: przy ul. Kubsza i przy Tesco oraz przystanek kolejowy w rejonie dzielnicy przemysłowej.

- Z nowinek, które są elementem planu, a będą wdrażanie w najbliższym czasie, będzie „e-bilet” MZK (będzie wprowadzany w połowie 2014 r.), promocja biletu euroregionalnego – Regiotram NYSA – dodał Daniel Błażków.

Prezydent podkreślał natomiast, że plan transportowy nie dotyczy tylko MZK, ale…

- To połączenie wszystkich możliwości komunikacyjnych w mieście, włącznie z szybką koleją miejską, której w ubiegłych latach mimo deklaracji Polskich Linii Kolejowych nie udało się wdrożyć, ale teraz jest taka szansa. To również plan rozwoju sieci dróg i urządzeń drogowych dla posiadaczy samochodów prywatnych – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
516
Tak
23%
Nie
42%
Czasami
24%
Nie chodzę
10%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
 
Polityka
Autobusy za darmo?
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group