Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11374
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzeszów: Renowacja biblioteki

Wtorek, 13 lipca 2021, 8:03
Autor: WAC
Krzeszów: Renowacja biblioteki
Fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dzięki dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 160 tysięcy złotych, po rocznej przerwie wznowione zostały prace przy renowacji wnętrza XVIII-wiecznej biblioteki klasztornej w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie. Konserwatorzy skupią się na odnowieniu wystroju ścian oraz wyposażenia stolarskiego.
Prace przy bibliotece rozpoczęto w 2017 r. od wykonania badań stratygraficznych – informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Przeprowadzone wtedy odkrywki nie ujawniły warstw polichromowanych oraz złoceń. Sklepienie pokrywały trzy warstwy chronologiczne. Każda z nich w odcieniach bieli. Z uwagi na charakter spodniej warstwy jako podmalówki, odniesiono się do środkowej warstwy i na jej bazie dobrano odpowiedni odcień bieli. W pierwszym etapie prac, oprócz badań wykonano też konserwację sześciu sztuk wielkogabarytowych szaf wraz z kartuszami. W 2019 r remont był kontynuowany. Przeprowadzono wtedy prace renowacyjne ścian, sklepienia, glifów okiennych oraz przeprowadzono konserwację dwóch sztuk szaf. W tym roku planuje się konserwacje następnych sześciu szaf na emporach.

Budowę barokowego klasztoru krzeszowskiego rozpoczęto ok. 1770 r. , natomiast południowe skrzydło mieszczące bibliotekę wzniesiono w latach 1774-1782 wg projektu J.G. Fellera z Żagania. Wiadomo, że ukończone w 1795 r. wyposażenie biblioteczne ufundował Petrus Keylich – opat klasztoru. Biblioteka zajmuje ogromne pomieszczenie na rzucie prostokąta przykryte kolebką z lunetami, które ze wszystkich stron obiegają empory o zaokrąglonych narożach, co wprowadza element lekkości. Empory wsparto ma dwunastu smukłych kolumnach o gładkich trzonach ze złoconymi bazami i kapitelami. Delikatności wnętrzu dodaje dodatkowo ażurowa, snycerska balustrada oraz stonowana dekoracja sztukatorska w postaci pasów z rozetek, fryzów cekinowych z dzwoneczkami na sklepieniu. Wzdłuż ścian obu kondygnacji umieszczono rzędy szaf bibliotecznych zwieńczone kartuszami ujętymi rocaillami, w których umieszczono opis zawartości danej szafy. Do dziś zachowało się nie tylko wnętrze, ale również zawartość biblioteki w postaci bogatego księgozbioru przywiezionego przez siostry ze Lwowa.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
27%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którego kandydata zamierzasz głosować 7. kwietnia?

Oddanych
głosów
10
Jadwiga Błaszczyk
10%
Anna Korneć-Bartkiewicz
20%
Jerzy Łużniak
10%
Piotr Paczóski
10%
Hubert Papaj
20%
Nie będę wcale głosować
30%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
 
Polityka
Autobusy za darmo?
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group