Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 12634
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Radni powiatu stawiają na bezpieczeństwo

Poniedziałek, 2 lutego 2015, 8:31
Aktualizacja: 8:34
Autor: Mea
Powiat: Radni powiatu stawiają na bezpieczeństwo
Fot. Mea
Utworzenie oddziału psychiatrycznego, zwiększenie liczby etatów ratowników zawodowych Karkonoskiej Grupy GOPR, czy też zakup drona – to część potrzeb zgłoszonych przez Komisję Bezpieczeństwa Porządku Miasta Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu.

Komisja ustaliła, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła i nadal wzrasta liczba interwencji dotycząca pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. - Średnia liczba wyjazdów zespołów medycznych wynosi od 30 do 45 w ciągu miesiąca. Większość z nich kończy się hospitalizacją. Ponieważ w rejonie operacyjnym Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze brakuje oddziału psychiatrycznego, pacjenci przewożeni są do ośrodków oddalonych o wiele kilometrów szpitali, m.in. do: Bolesławca, Sieniawki, Wałbrzycha, Wrocławia, Lubiążu, Milicza, a nawet do Międzyrzecza – mówił Andrzej Marczak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych.

- Komisja wystąpiła z wnioskiem do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o utworzenie w Jeleniej Górze oddziału psychiatrycznego z uwagi na potrzeby zdrowotne i bezpieczeństwo pacjentów – podkreślał Andrzej Marczak.

Zwrócono również uwagę na potrzebę zwiększenia liczby etatów zawodowych ratowników górskich.
- Średni czas dotarcia do miejsca zdarzenia waha się do 20 do 40 minut. Wynika to z braku możliwości zwiększania liczby etatów ratowników górskich i zaplanowania stałego dyżuru choćby jednego zespołu dwuosobowego, który mógłby wyruszyć w ciągu kilku minut po otrzymaniu zgłoszenia. Wyprawy nocne nadal organizowane są przez dyspozytora w oparciu o ratowników ochotników przebywających w domach. Opóźnia to znacznie działania ratownicze – powiedział Andrzej Marczak.

Również z powodu zwiększającej się liczby turystów potrzebne jest utworzenie większej liczby etatów ratowników górskich. Radni podkreślali, że w innych krajach akcje ratownicze w górach są płatne. Podczas gdy narciarze korzystają z ofert firm ubezpieczających, GOPR nie otrzymuje z tego tytułu żadnych środków. Zmiany jednak muszą nastąpić w prawie ogólnopolskim i ratownicy prowadzą w tej sprawie rozmowy.

Na koniec dyrektor podsumował bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. - Mimo zmniejszania środków na zabezpieczenie regionu przed powodzią, bezpieczeństwo jest utrzymywane na coraz lepszym poziomie. Zarząd zlewni wykonuje szereg prac modernizacyjnych oraz usuwa skutki powodzi. Aktualnie opracowywane są mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego. Wszystkie służby w kotlinie przygotowane są do działań ratowniczych i wyposażone w odpowiedni sprzęt, a współpraca między służbami, inspekcjami, urzędami gmin i powiatów przebiega bez zastrzeżeń – mówił Andrzej Marczak.

Mówiono jednak o potrzebie zakupu drona oraz zamontowania kamery w miejscu wskazanym przez straż graniczną, by zwiększyć bezpieczeństwo w powiecie. Zakup drona został ujęty w Powiatowym Programie Zapobiegania Przestępczości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
979
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group