Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 26 lipca
im. Anny, Grażyny, Mirosławy

Wrocław: Ptaszarnia odnowiona

Wtorek, 15 czerwca 2021, 10:32
Autor: WAC
Fot. zoo Wrocław
Po remoncie otwarto jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego - ptaszarnię. W pawilonie można ponownie obserwować rzadkie i zagrożone ptaki z Azji Południowo Wschodniej, Ameryki Południowej oraz Nowej Gwinei.

Ara szafirowa, papużka ostrosterna, szpak balijski, amazonka pąsowa czy sójkowiec białoczuby to jedne z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków na świecie, które właśnie otrzymały nowy dom. Zamieszkały w wyremontowanym pawilonie ptaszarni we wrocławskim zoo, wraz z innymi rzadkimi gatunkami z Afryki, Ameryki Południowej i Nowej Gwinei.

Remont 132 letniego budynku, o powierzchni 1,1 tysięcy metrów kwadratowych trwał ponad 4 lata i kosztował 6,8 mln zł, z czego 2,6 mln zł ZOO pozyskało z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego, a 170 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Środki unijne wykorzystano na poprawę efektywności energetycznej oraz oprawę edukacyjną. Dotychczas w ptaszarni mieszkało około 60 gatunków ptaków w 38 wolierach zewnętrznych i wewnętrznych.

Po remoncie powstały cztery wielogatunkowe woliery oraz sześć jednogatunkowych, „prywatnych apartamentów”, które można łączyć. W tych ostatnich zamieszkają najrzadsze i najbardziej zagrożone gatunki. Jednymi z takich lokatorów są dzioborożce palawańskie, które już przystąpiły do lęgów – samica zamurowała się w nowym gnieździe. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pierwszymi pisklętami, tu wyklutymi będą jedne z najrzadszych, najbardziej zagrożonych i najmniej poznanych gatunków ptaków na świecie. W planach jest budowa wolier zewnętrznych, z których będą mogli korzystać lokatorzy „prywatnych apartamentów” i gdzie znajdą też swoje miejsce inne, rzadkie gatunki.

Cały budynek obecnie jest zautomatyzowany – temperatura, wilgotność czy oświetlenie sterowane są wg. programu, który może być dostosowywany do potrzeb ptasich lokatorów. Budynek został przystosowany dla osób z dysfunkcjami ruchowymi – posiada podnośnik (windę). Poza tradycyjnym monitoringiem istnieje możliwość instalowania mobilnych kamer w poszczególnych wolierach, do celów hodowlanych. Dodatkowo w czterech wolierach wielogatunkowych zainstalowano deszczownice, które raz dziennie imitują opady w lasach deszczowych, a w wolierze z gatunkami południowoamerykańskimi powstał wodospad, gwarantujący odpowiednią wilgotność. Temperatura wewnątrz budynku nie spada poniżej 20 stopni C.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak się nie parkuje

Ze wsparciem Powiatu

Ruszył remont ulicy

Czytaj również

Dwa małe bantengi

Zaprezentowali Polski Ład

Show Rufiego Rafiego

Zderzenie czterech samochodów

Jak wybrać wygodną i praktyczną odzież do ćwiczeń?

Spotkanie ws. współpracy

Będzie skwer laborantów

Żywioł spustoszył gminę

Skok w blok wystartował