Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 10849
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przed wielką premierą „Lilli Wenedy”

Niedziela, 19 września 2010, 11:59
Aktualizacja: 18:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Przed wielką premierą „Lilli Wenedy”
W roli tytułowej wystąpi Anna Ludwicka, znakomita aktorka młodego pokolenia.
Fot. TEJO
Jutro (poniedziałek) o godz. 16 w Teatrze im. Norwida będzie można porozmawiać z aktorami i reżyserem najnowszej premiery „Lilli Wenedy” Juliusza Słowackiego, która w nadchodzącą sobotę otworzy XL Jeleniogórskie Spotkania Teatralne.

Z początkiem nowego sezonu serdecznie zapraszamy naszych widzów na spotkania pod ogólnym hasłem „Rozmowy przed premierą”. Każda kolejna realizacja będzie dla nas okazją do zaproszenia Państwa do teatru – zapowiada Urszula Liksztet, kierowniczka literacka Teatru im. C. K. Norwida.

Będzie można porozmawiać o spektaklu z reżyserem i aktorami, posłuchać, co mają do powiedzenia twórcy, jak ich wyobraźnia przekłada tekst sztuki na spektakl teatralny. Krótko: jak rodzi się przedstawienie. W pierwszym z cyklu spotkań udział wezmą reżyser „Lilii Wenedy”, Krzysztof Prus, dyrektor Bogdan Koca, oraz część aktorów. W spektaklu grają: Anna Ludwicka, Katarzyna Janekowicz, Magdalena Kępińska, Robert Dudzik, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Piotr Konieczyński, Igor Kowalik, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Jacek Paruszyński i Tadeusz Wnuk.

Po raz pierwszy w repertuarze jeleniogórskiego teatru znalazł się Słowacki w 1949 roku, kiedy aktorka Helena Hałacińska- Gawlikowska zrealizowała widowisko historyczne „Maria Stuart”. Po czterech latach aktor i reżyser Aleksander Rodziewicz wystawił tu tragedię „Mazepa” (1953). Kolejne jeleniogórskie przedstawienia wg Słowackiego to tragedia „Balladyna” w reż. Ireny Ładosiówny (1961) oraz tragikomedia „Fantazy” w reż. Bolesława Smeli (1962).

Co ciekawe, twórczością dramatyczną poety inspirowali się również dyrektorzy Teatru im. Norwida. Tadeusz Kozłowski wyreżyserował „Kordiana” (1968) i „Mazepę” (1971), Alina Obidniak - „Horsztyńskiego” (1976) i „Samuela Zborowskiego” (1985), a Grzegorz Mrówczyński - „Balladynę” (1999).

Trzy jeleniogórskie aktorki w oparciu o literaturę wieszcza spróbowały swoich sił także jako reżyserki. Odznaczona medalami i orderami Zuzanna Łozińska pełniąca wówczas funkcję kierownika artystycznego wyreżyserowała „Lillę Wenedę” (1959) i „Mazepę” (1961), Ziuta Zającówna zmierzyła się z poematem „Anhelli” (1984), a Irmina Babińska z tekstem „Beniowski” (1992).Adam Hanuszkiewicz na jeleniogórskiej scenie zrealizował dwa spektakle na podstawie dzieł Słowackiego. Był to „Beniowski” (1975) z tytułową rolą Daniela Olbrychskiego i „Kordian” (2001).

Premierę spektaklu „Lilla Weneda” w reż. Krzysztofa Prusa obejrzymy w sobotę, 25 września, na początek jubileuszowych Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. Ten reżyser teatralny miał okazję wcześniej współpracować z Teatrem im. Norwida podczas swoich czterech realizacji: „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka (1998) - jednoaktówki wyróżnionej drugą nagrodą w XII Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie, „Far niente (dolce lavoro) czyli o zgubnej beztrosce” Bogusława Schaeffera (1999), „Ray Miłośny” Piotra Opata (2002) i „Wódka z rumem” (2005) Conora McPhersona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
872
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Kultura
Fani czekali długie miesiące, ale się doczekali
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group