Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 14767
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prezydent: powstają nie tylko galerie

Czwartek, 21 października 2010, 16:37
Aktualizacja: Piątek, 22 października 2010, 7:34
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Prezydent: powstają nie tylko galerie
Fot. Angela
Szereg inwestycji z ostatnich czterech lat przedstawił dzisiaj na konferencji prasowej Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Wskazał też na rozwój strefy ekonomicznej, gdzie sprzedawanych jest coraz więcej działek.

Szef miasta czas swojej kadencji oraz realizację wymienionych inwestycji podzielił na dwa okresy. Mówił, że w ciągu ostatnich czterech lat zrealizowanych i realizowanych jest około dwieście inwestycji w mieście.

– Pierwszy okres to lata 2006 – 2008. To był czas planowania oraz przygotowywania projektów inwestycyjnych, dokumentacji i wniosków na dofinansowanie ze środków unijnych. Drugi to lata 2009 – 2010, to czas rozstrzygania przetargów, wyłaniania wykonawców i realizacji zadań. Na terenie miasta przez ten czas powstawały nie tylko inwestycje publiczne, ale również z sektora prywatnego. Małych i wielkich inwestycji, realizowanych w ciągu ostatnich czterech lat na terenie miasta jest około dwieście, w tym siedemdziesiąt inwestycji usługowo-produkcyjnych oraz po około sześćdziesiąt mieszkaniowych z budownictwa wielorodzinnego i infrastrukturalnych – mówił szef miasta.

Wśród sztandarowych inwestycji oczekiwanych przez mieszkańców od lat Marek Obrębalski wymienił budowę Term Cieplickich, rewitalizację Parku Zdrojowego i kanału Młynówka, rozpoczętą budowę obwodnicy południowej, galerii Focus Mall i Centrum, rozbudowę galerii w Tesco czy wybudowany Pasaż Grodzki, który za kilka dni otworzy swoje drzwi dla mieszkańców.

Naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze Magdalena Kwasiuk mówiła również o kilkudziesięciu inwestycjach w placówkach oświatowych, remoncie jeleniogórskich wież, budowie fragmentów ulic i planowanych budowach parkingów m.in. przy ul. Langego i nieopodal Parku Norweskiego. W prezentacji nie pominięto też tzw. małej architektury, która w najbliższych latach ma pojawić się w kilkunastu miejscach Jeleniej Góry. Przykładem jest posąg jelonka stojący przy ul. 1 Maja.

Nie było ostatnio sesji rady miasta, na której nie poruszono by braku inwestycji o charakterze produkcyjnym. – Prezydent zapewniał, że na rogatkach miasta stoją inwestorzy gotowi do lokowania środków i budowy rozmaitych obiektów. Kadencja mija, a oni wciąż stoją – ironizowali radni.

Do takich zarzutów odniósł się dziś Marek Obrębalski. – Wielu zarzuca mi, że w mieście powstają same galerie, a to nieprawda. Rusza specjalna strefa ekonomiczna, w której pojawiają się nowi inwestorzy, którym sprzedajemy kolejne działki. Jest to nie tylko jeleniogórska spółka Jelenia Plast. W ostatnim czasie sprzedaliśmy działkę firmie, która będzie produkować systemy odwodnieniowo-melioracyjne stosowane w budownictwie. Swoją działalność w strefie ekonomicznej ulokuje również Spółdzielnia Zorka, która podpisała duży kontrakt z Ikeą – mówił prezydent miasta.

Podkreślano, że wydatki inwestycyjne na obecny rok to 180 mln zł, co stanowi około 40 procent wydatków budżetu. Wśród zadań planowanych, ale niezrealizowanych, wymieniono budowę drugiego etapu obwodnicy południowej oraz budowę centrum kulturalno-rozrywkowego na Zabobrzu, które miało stanąć przy ul. Wiłkomirskiego, a którego szacowany koszt to około 80 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
993
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Złapali podpalacza, ale Biedra zamknięta do odwołania
 
Kultura
Tańczyli w Sobieszowie
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group