Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 26 lipca
im. Anny, Grażyny, Mirosławy

Jelenia Góra: Premiera “Prezentu urodzinowego” u Norwida

Środa, 2 czerwca 2021, 11:30
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
W jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida – Jerzy Bończak przygotowuje pełną zwrotów akcji i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności komedię “Prezent urodzinowy” (tytuł oryginalny: “Birthday Suite”) autorstwa angielskiego dramatopisarza Robina Hawdona w przekładzie Elżbiety Woźniak. Premierę zaplanowano na 12 czerwca (w sobotę) o godz. 19.00.

Jak wieść niesie, sztuka “Prezent urodzinowy” od ponad dwóch dekad gości na afiszach w całej Europie. Jej autor, Robin Hawdon (rocznik 1939), to jeden z najpopularniejszych autorów angielskich komedii i fars (“Wieczór kawalerski”, “In flagranti”, “Jak na wulkanie”, “Lewe interesy”, “Bóg i Stephen Hawking” czy “Weekend z R.”). Jego sztuki wystawiane są na całym świecie, i na wielu festiwalach, m.in. w Edynburgu. Przez blisko dwadzieścia lat był aktorem, zanim w 1983 porzucił jednak karierę aktorską, by skoncentrować się na pisaniu i reżyserowaniu. Występował w teatrach West Endu, a także w filmie i telewizji, w tym “Dzień, w którym Ziemia stanęła w ogniu” (1961), “Dusza na sprzedaż” (1967), “Atak na Żelazne Wybrzeże” (1968) czy “Gdy dinozaury władały światem” (1970).

Akcja “Prezentu urodzinowego” rozgrywa się w hotelowym apartamencie. Na obchodzącego właśnie urodziny mężczyznę czeka pani do towarzystwa. Za jej usługi zapłacił przyjaciel jubilata. Ma nadzieję, że w ten sposób poprawi humor kumplowi, który niedawno rozstał się z żoną. To mają być niezapomniane urodziny. I z pewnością tak będzie, bo wkrótce się okazuje, że apartament hotelowy łączy się z drugim pokojem. Zza drzwi słychać znajome głosy. Ekscytujący wieczór we dwoje zaczyna przybierać nieoczekiwany obrót. Do tego we wszystko miesza się wścibski kelner.

Jerzego Bończaka, aktora, reżysera i producenta teatralnego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie chyba nikomu szerzej przedstawiać nie trzeba. Zagrał w ok. 150 produkcjach filmowych i telewizyjnych, był reżyserem ponad 40 spektakli teatralnych. Poza tym w 2018 w jeleniogórskim Teatr im. Norwida wyreżyserował “Osiem kobiet” Roberta Thomasa.
Scenografię do jeleniogórskiego przedstawienia opracowała Klaudia Solarz, a kostiumy przygotował Sylwester Krupiński. Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski.

Grają: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Jacek Grondowy, Piotr Konieczyński oraz Robert Mania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rządy PO w praktyce

Skok w blok wystartował

Zaśpiewała Frąckowiak

Czytaj również

Festiwalowy teledysk gotowy  

Żywioł spustoszył gminę

Wystawa poplenerowa

Spotkanie PiS zakłócone

Zderzenie czterech samochodów

Zaprezentowali Polski Ład

Zaproszenie na koncert

Rondo do końca wakacji  

Gorąco na spotkaniu z Borysem Budką