Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4871
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prawo do jazdy w trosce o życie

Niedziela, 22 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 11:35
Autor: Daria/ TEJO
Jelenia Góra: Prawo do jazdy w trosce o życie
Fot. Jelonka.com
Kandydaci na kierowców odpowiadają na pytania z zakresu pomocy przedmedycznej. Czy uchroni to przed najgorszym rannych w wypadkach?

To nowa dziedzina wprowadzona niedawno podczas egzaminu na prawo jazdy. Przyszli kierowcy mają do rozwiązania test poszerzony o 22 pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

Pytania z pomocy przedmedycznej musiały się pojawić w związku z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. O ten zakres umiejętności kierowcy trzeba było poszerzyć prowadzone do tej pory szkolenia. Brak umiejętności udzielania pomocy ofiarom wypadków, nieodpowiednie zachowanie się podczas uczestnictwa w wypadku drogowym oraz nieodpowiednie zabezpieczenie miejsca wypadku to nadal częste przyczyny zgonów.

Potwierdza to praktyka. Jesienią po wypadku w rejonie Ubocza zmarł mężczyzna pozostawiony ranny w samochodzie po wypadku spowodowanym przez młodego kierowcę. Ten uciekł z miejsca zdarzenia i chciał sfingować swój wyjazd z kraju, aby nie ponieść odpowiedzialności (w wypadku na miejscu śmierć poniosły jeszcze dwie osoby). Wpadł w ręce policji, a jego sprawa toczy się w sądzie. – Gdyby udzielił pomocy koledze, ten przeżyłby, a tak w męczarniach umierał przez godziny z powodu utraty krwi – mówili biegli sądowi.

W innych przypadkach kierowcy nie pomagają ofiarom zdarzeń drogowych, ponieważ się boją. Wielokrotnie po prostu nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Do tego działa jeszcze szok po zdarzeniu.

Czy to zmieni się po rozszerzeniu egzaminacyjnych zadań o zasady i praktykę udzielania pierwszej pomocy?
Już od pierwszego dnia obowiązywania nowości nie ma co liczyć na taryfę ulgową, ponieważ punkty za odpowiedzi na poszczególne pytania sumuje komputer i to on podaje ostateczny wynik.

Zdaniem psychologa Agnieszki Krawczyk wiele zależy nie tylko od spełnienia administracyjnego wymogu, ale także od predyspozycji kandydata i praktycznych szkoleń.
– Niestety, może się okazać, że zwiększenie zakresu egzaminu da niewiele i nie zmieni zasadniczo postawy większości polskich kierowców. Ludzie w ogóle boją się udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach szczególnych, a zwłaszcza na drogach – wnioskuje A. Krawczyk. Powinno się to przyszłym kierowcom uświadamiać i wpajać, a nie ograniczać się do przekazywania do wykucia kilku przepisów, o których i tak większość później zapomina.

Zdaniem policji nowe zasady to krok w dobrym kierunku. – Na pewno bardziej uświadomi uczestnikom ruchu drogowego, jak bardzo potrzebna jest umiejętność i znajomość udzielenia pomocy przedmedycznej. W Polsce potrafi to bardzo niewielu kierowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
499
Jerzy Łużniak
44%
Hubert Papaj
56%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group