Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 5021
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Powietrzna pompa ciepła – jak działa?

Czwartek, 12 października 2023, 16:32
Aktualizacja: 16:33
Autor: Artykuł sponsorowany
Polska: Powietrzna pompa ciepła – jak działa?
Fot. ts
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które służy do efektywnego pozyskiwania energii cieplnej z powietrza. Pozyskana w ten sposób energia jest przekazywana do systemu grzewczego w domu i wykorzystywana do ogrzania budynku i wody. To ekologiczne rozwiązanie, w którym wykorzystywane jest odnawialne źródło energii, czyli powietrze. Sprawdź, jak działa powietrzna pompa ciepła.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Działanie pompy ciepła można podzielić na kilka etapów.
1. Pobór powietrza
Zamontowany w pompie wentylator, pobiera z otoczenia powietrze, które następnie jest kierowane do parownika. Warto zaznaczyć, że niezależnie od pory roku, powietrze zawiera pewną ilość energii cieplnej.

2. Odparowanie
Pobrane powietrze przepływa przez parownik, który zawiera czynnik chłodniczy. Wspomniany czynnik pobiera ciepło z otaczającego go powietrza. Dzięki temu, jego temperatura wzrasta i z czasem przekształca się on ze stanu ciekłego w gazowy.

3. Kompresja
Odparowany czynnik przechodzi do sprężarki. Tam jest sprężany, co pozwala podnieść jego temperaturę i ciśnienie.

4. Przekazanie ciepła do obiegu grzewczego
Gorący gaz trafia do skraplacza. Tam dochodzi do wymiany ciepła między gorącym czynnikiem chłodniczym a zimną wodą z instalacji cieplnej budynku. Woda z instalacji ogrzewa się ciepłem z czynnika chłodniczego, który z kolei się skrapla i ochładza. W ten sposób energia cieplna trafia do systemu grzewczego budynku.

5. Rozprężenie
Po zakończeniu całego procesu, czynnik przedostaje się do zaworu rozprężnego. Tam obniża się jego ciśnienie i temperatura. Następnie czynnik jest ponownie kierowany do parownika, gdzie rozpoczyna się nowy cykl.

Efektywna praca powietrznej pompy ciepła – od czego zależy?
Powietrzna pompa ciepła: https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/pompy-ciepla/ to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w miejscach o umiarkowanym klimacie. Jeśli będzie wykorzystywana na obszarze o skrajnie niskich temperaturach, jej wydajność może być niższa. Wszystko dlatego, że w takiej sytuacji, urządzenie będzie potrzebować większej ilości energii, by pobrać ciepło z zimniejszego powietrza.

Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
Efektywna praca pompy ciepła jest w dużej mierze uzależniona od dobrania odpowiedniej mocy urządzenia do budynku. Jeśli tak się stanie, ostateczny pobór prądu przez pompę będzie zależał od jej współczynnika efektywności cieplnej (COP) w danych warunkach. Im wyższy współczynnik, tym zużycie prądu przez pompę będzie niższe. Warto przy tym pamiętać, że COP jest zależny od wielu czynników, np. temperatury na zewnątrz i temperatury zasilania instalacji centralnego ogrzewania.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
2
33%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
17%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
441
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group