Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9580
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Potężny pożar nieużytków

Piątek, 9 kwietnia 2010, 14:08
Aktualizacja: 18:34
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Potężny pożar nieużytków
Fot. Angela
Przez głupotę podpalaczy spłonęły trzy hektary nieużytków w okolicy stawów przy ulicy Orkana i tylko dzięki błyskawicznej akcji strażaków ogień nie dotarł do zabudowań i okolicznego lasu. Po godzinie 13.00 z natychmiastowo rozprzestrzeniającymi się płomieniami walczyły trzy zastępy straży pożarnej. Działania trwały niemal trzy godziny.

Z rozprzestrzeniającym się ogniem strażacy bez ustanku walczyli niemal trzy godziny. Działania były prowadzone w bardzo trudnych warunkach. Z jednej strony była to walka z czasem, bo z każdą chwilą płomienie zajmowały coraz większy teren. Z drugiej strony silny wiatr kierował ogień na budynek mieszkalny i okoliczny las. Do tego wszystkiego dochodził bardzo silny, duszący dym.

- Po godzinie 13.00 otrzymaliśmy zgłoszenie pożarze nieużytków w rejonie ulicy Orkana. Po przyjechaniu na miejsce okazało się, że pali się około trzech hektarów tych nieużytków. Zmienny kierunek i silny wiatr spowodował, że też pożar zaczął się przemieszczać w kierunku budynku mieszkalnego, a następnie w kierunku lasu, co stanowiło bardzo poważne zagrożenie. O ile ja jestem dosyć sceptyczny w osądzaniu zdarzeń i ludzi, o tyle w tym przypadku można powiedzieć, że ten, kto podpalił te nieużytki wykazał się wyjątkową głupotą - mówi asp. sztab. Maciej Gorzycki, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Jeleniej Górze.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione prawem. Mówi o tym między innymi ustawa z 16 października 1991 roku o ochronie przyrody. Zgodnie z artykułem 45 "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin". Wypalanie traw zabrania też ustawa o lasach z 28 września 1991 roku. Mówi ona m.in., że "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia czy wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Konsekwencją nieprzestrzegania tych przepisów są kary grzywny do 500 złotych, kary aresztu, nagany, a w przypadku rolników - także wstrzymanie dopłat z Unii Europejskiej. Ponadto podpalenie traw na nieużytkach to zagrożenie nie tylko dla przyrody. Poza zabijaniem żyjących w trawach i w glebie zwierząt, roślin i mikroorganizmów, ogień rozprzestrzeniony na większym obszarze łąk może być poważnym zagrożeniem dla człowieka.

- Podczas wypalania traw istnieje bardzo duże niebezpieczeństwo dla samego podpalacza. Pokazuje to ostatni przypadek z kraju sprzed dwóch dni z okolic Gryfic, gdzie osoba, która wypalała nieużytki doznała śmiertelnych poparzeń – mówi asp. sztab. Maciej Gorzycki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
472
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group