Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 9771
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Poszukiwania górnicze w gminie Janowice Wielkie. Chodzi o miedź i srebro

Wtorek, 21 sierpnia 2012, 7:49
Aktualizacja: 10:14
Autor: Agrafkal
– Mieszkańcy obawiają się, że w ich gminie znów powstanie kopalnia uranu i przez to zagrożone będzie środowisko, zdrowie ludzi, zacznie osuwać się ziemia. Znikną turyści – mówił Miłosz Kamiński, sekretarz Urzędu Gminy Janowice Wielkie. KGHM zapewnia, że ma poszukiwać jedynie złóż polimetalicznych, czyli miedzi i srebra w obrębie wschodniej osłony granitu Karkonoszy, a dokładniej w rejonie Miedzianki, Wieściszowic i Czarnowa.

Wójt Gminy Janowice Wielkie wystąpił z pismem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby rozwiać wątpliwości na temat szkodliwości prac, które miałyby się rozpocząć w gminie, ponieważ toczy się postępowanie dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na poszukiwaniu złóż miedzi i srebra na terenie gminy.

- Musimy mieć pewność, że mieszkańcom Mniszkowa, Miedzianki, Radomierza, Janowic Wielkich i Trzcińska nic nie będzie zagrażać, a także, że teren turystyczny, jakim jest gmina Janowice Wielkie, nie ucierpi na tym - powiedział Miłosz Kamiński.

Jak informuje KGHM, nie ma prawnego tytułu do wydobywania rud uranu, poza tym jego ilość na tym terenie jest niewielka. Zapewnia też, że nie naruszy struktur istniejących hałd poeksploatacyjnych. Planowane prace wiertnicze i badania geofizyczne nie uruchomią mineralizacji uranowej, wszystkie odpady powstałe w wyniku wiercenia zostaną wywiezione na specjalne składowiska, a uzyskane rdzenie trafią do magazynów KGHM.
Istnieje jednak obawa, że podczas prac mogą zostać zanieczyszczone cieki wodne, z których zasilane jest gminne ujęcie wody.

Prezes KGHM ma nadzieję, że gminne ujęcie wody nie ma kontaktu hydraulicznego z odciekami wodnymi ługującymi hałdy po historycznej eksploatacji górniczej. Obecny stan środowiska po 750-letniej niekontrolowanej działalności górniczej nie został zinwentaryzowany i stanowi zagrożenie dla mieszkańców i środowiska, dlatego też prace KGHM pomogą poznać ten teren. Prezes podkreśla, że już na etapie projektowania takich przedsięwzięć planuje się zakończenie działalności górniczej, rekultywację terenu i gromadzi na ten cel środki finansowe.

Jeśli poszukiwania ruszą, będą prowadzone jedynie do efektywnej głębokości ok. 1000 m od powierzchni terenu, istnieje więc możliwość odkrycia złóż głębokich, jednak ich ewentualne wydobycie nie będzie podstawą do likwidowania miejscowości. Nawet przy budowie podziemnej kopalni, walory krajobrazowe gminy Janowice Wielkie zostaną zachowane. Gdyby zostały odkryte duże zasoby złóż rud metali, stałyby się bazą rozwoju również dla lokalnych społeczności.

- Chcemy by nasza gmina rozwijała się, jednak nie kosztem środowiska. Są to tereny atrakcyjne dla turystów, dlatego chcemy, by coraz więcej osób osiedlało się tu i odwiedzało malownicze zakątki gminy Janowice Wielkie – dodał Miłosz Kamiński.

- Złożyliśmy wniosek do Regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu i aktualnie oczekujemy z jego strony na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Otrzymanie tej decyzji jest kluczowe dla podjęcia kolejnych działań w temacie tego projektu. Plan działań, szczegółowy harmonogram prac, budżet itp. zaplanowane zostaną w terminie późniejszym – po uzyskaniu decyzji administracyjnych. Data rozpoczęcia poszukiwań nie jest jeszcze znana, ale na pewno projektem się interesujemy i czynimy działania w celu jego uruchomienia - poinformowała Sylwia Rozkosz z Departamentu Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
605
Jerzy Łużniak
43%
Hubert Papaj
57%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group