Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 26 lipca
im. Anny, Grażyny, Mirosławy

Jelenia Góra: Poświęcenie cieplickiego kościoła

Czwartek, 27 maja 2021, 6:03
Autor: WAC
Fot. MT
To była bardzo ważna uroczystość dla wspólnoty Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze – Cieplicach. Wczoraj (26.05) podczas uroczystej mszy świętej, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski dokonał poświęcenia kościoła parafialnego wraz z ołtarzem.

Wczorajsza uroczystość była symbolicznym zakończeniem trwającej od 1990 roku budowy kompleksu budynków parafialnych. W ciągu 30 lat przy ul. PCK powstały: kościół pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia, dom parafialny i sale katechetyczne, które zostały przekształcone w szkołę katolicką. Pierwszym proboszczem parafii oraz budowniczym kościoła był śp. ks. Józef Stec.

Dzień poświęcenia świątyni został wybrany świadomie i nawiązuje do szczególnie obchodzonego w cieplickiej parafii Dnia Matki.

Uroczystość poświęcenia kościoła oraz ołtarza była już planowana kilka lat temu przez ks. Józefa Steca – mówi proboszcz parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia ks. Mariusz Majewski. - Niestety śmiertelna choroba uniemożliwiła mu dokończenie tego przedsięwzięcia. To jednocześnie najważniejszy dzień w historii danego kościoła. Data tej uroczystości nie została wybrana przypadkowo. Nie ma lepszego dnia niż 26 maja, aby upamiętnić co dobrego robił ks. J. Stec. W wymiarze duchowym był on szczególnym czcicielem Matki Bożej. Dostrzegał również rolę każdej matki, jak mówił „Matki Niebiańskiej i matki ziemskiej”. Od ponad 30 lat w tenże dzień, a dokładnie w pierwszą niedzielę po Dniu Matki w parafii organizowane były też słynne w regionie obchody Dnia Matki w formie festynu, spotkań z ciekawymi ludźmi, wykładów i koncertów.

Na wczorajszą uroczystość poza wiernymi zostali zaproszeni parlamentarzyści oraz władze samorządowe miasta. O jej oprawę muzyczną zadbały chór parafialny oraz orkiestra młodzieżowa złożona z uczniów Szkoły Katolickiej u św. Pankracego i Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze.

W mszy świętej uczestniczyli też przedstawiciele grup, które współpracowały z ks. Józefem Stecem m.in. weteranów misji OZN, pszczelarzy i Sybiraków. Najważniejszym akcentem uroczystości było namaszczenie przez biskupa Z. Kiernikowskiego krzyżmem świętym, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek mensy ołtarza oraz 12. tzw. zacheuszków - kamieni, które rozmieszczone będą na 12 filarach świątyni. Po zakończeniu mszy św. odsłonięto tablicę dedykowaną ks. Józefowi Stecowi.

Ogłoszenia

Czytaj również

300 metrów wstydu – do remontu

Kolizja na skrzyżowaniu

Powstanie pierwszy fragment "wózkostrady"?

Czytaj również

Gmina zapomniała o Spacerowej?

Tak się nie parkuje

Rondo do końca wakacji  

Gorąco na spotkaniu z Borysem Budką

Nawałnica spustoszyła Strzyżowiec

Rządy PO w praktyce

Skok w blok wystartował

Spotkanie PiS zakłócone

Co z ruinami przędzalni?