Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11455
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polskie stroje i tańce ludowe “księżniczki polskiego malarstwa”

Poniedziałek, 21 września 2015, 14:20
Aktualizacja: 14:48
Autor: Manu
Jelenia Góra: Polskie stroje i tańce ludowe “księżniczki polskiego malarstwa”
Fot. BM
W Muzeum Karkonoskim otwarto wystawę prac najsłynniejszej polskiej artystki okresu międzywojennego Zofii Stryjeńskiej pt. “Polskie stroje i tańce ludowe z kolekcji rodziny Żerlicynów–Żarskich”. Ekspozycja potrwa do 11 października.

- Była nazywana “księżniczką polskiego malarstwa”, jedną z najbardziej oryginalnych artystek okresu międzywojennego w Europie, współtwórczynią polskiego art déco i narodowego nurtu w sztuce – opowiadała o Zofii Stryjeńskiej dyrektorka Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła.

W Muzeum Karkonoskim zaprezentowanych jest trzydzieści prac pochodzących z prywatnej kolekcji. Fascynacja Zofii Stryjeńskiej sztuką ludową przejawia się w tematyce prac i kontrastowych zestawieniach żywych barw. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace inspirowane polskimi tradycjami ludowymi pochodzące z dwóch cykli: “Polskie stroje ludowe” i “Tańce polskie”.

- Stryjeńska w latach międzywojennych zaliczana była do grona najpopularniejszych artystów w Polsce – mówiła Gabriela Zawiła. - Zawdzięcza to głównie naznaczonemu indywidualnym stylem oraz nowatorską formą malarstwu. Tematyka jej prac nie była wyszukana, zazwyczaj zaczerpnięta z codzienności. Jej obrazy zaskakiwały jednak oryginalnym sposobem ujęcia tematu, bogactwem zestawień kolorystycznych, częstym traceniem zasad perspektywy - dodaje dyrektorka muzeum.

Wśród licznych gości obecni byli także właściciele kolekcji, a uroczystość otwarcia uświetnił porywający występ kapeli góralskiej “Janicki”.

Góralska kapela “Janicki” powstała w 1999 roku i tworzy ją rodzina Janików z Borówna. W 2003 roku do kapeli dołączył prawie 30 osobowy zespół “Janicki” utworzony na bazie chóru Te Deum z Czarnego Boru. Od 2010 roku zaczęła się również systematyczna praca z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Borze. ”Janicki” pielęgnują tradycje ojców swoich przybyłych za chlebem na ziemię dolnośląską po II wojnie światowej z tzw. Szerokiego Podhala. Są kontynuatorem zespołu góralskiego działającego w Czarnym Borze do lat 70-tych XX wieku, a założonego przez Wincentego Kurnytę w 1946 roku. Prezentują folklor góralski szerokiego Podhala: zwyczaje, stroje, gawędy i gwarę, specyficzny humor góralski, muzykę i taniec.

Skład kapeli “Janicki”: Jarosław Janik Harnaś - ojciec, założyciel i prowadzący, skrzypce – prym, trombita, fujarki i piszczałki, koza, końcówka, złóbcoki, akordeon, klarnet, klawisze, no i śpiew, Anna Janik – matka, basy góralskie i śpiew. Joanna Janik - córka, skrzypce - sekund i basy góralskie, solistka śpiew i taniec. Mateusz Janik – syn, skrzypce - prym, trombita i śpiew. Karol Janik - Syn, skrzypce - sekund, złóbcoki, trombita, fujarki, solista śpiew i taniec. Wojciech Janik - syn, skrzypce - sekund, trombita, róg pasterski, śpiew i taniec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którego kandydata zamierzasz głosować 7. kwietnia?

Oddanych
głosów
152
Jadwiga Błaszczyk
26%
Anna Korneć-Bartkiewicz
13%
Jerzy Łużniak
23%
Piotr Paczóski
3%
Hubert Papaj
19%
Nie będę wcale głosować
16%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Kościół i wiara
Święcenie koszyczków – gdzie i o której
 
Aktualności
Piłkarze mają już gdzie się przebierać
 
112
Aż 122 osoby zginęły w wypadkach!
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group