Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 czerwca
im. Elżbiety, Marka

Jelenia Góra: Politycy prawicy z apelem

Wtorek, 4 maja 2021, 16:21
Aktualizacja: 16:28
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (4.05) w Sejmie posłowie będą głosować nad projektem poparcia Krajowego Planu Odbudowy i funduszy unijnych na nową perspektywę finansową. Wiceminister Marzena Machałek wraz z samorządowcami z terenu byłego województwa jeleniogórskiego apelowała do posłów opozycji, aby poparli ustawę w głosowaniu.
Przyjęcie ustawy pozwoli Polsce i Europie odbudować się po pandemii - zaznaczyła na wstępie Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. - Nawołuję posłów naszej ziemi, aby zachowali się odpowiedzialnie, niezależnie od opcji politycznej. Do tej pory mówili, że są proeuropejscy, a odrzucając KPO, odrzucą też budżet europejski - apelowała wiceminister, która ze swojej "działki" wyliczała m.in., że na cyfryzację szkół i placówek oświatowych zaplanowano 2,5 miliarda złotych, a na ich termomodernizację 1,5 miliarda (ma dotyczyć 360 szkół). - To także 1,6 mld zł na szkolnictwo zawodowe - dodała M. Machałek.

W konferencji wzięli też udział m.in. starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski wraz z zastępcą Jarosławem Kotlińskim, przewodniczący Rady Powiatu Karkonoskiego Eugeniusz Kleśta, burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz, jeleniogórska radna PiS Anna Korneć-Bartkiewicz, a także włodarze powiatu zgorzeleckiego, Bogatyni i innych miejscowości regionu.

Nie należę do żadnej partii politycznej, stąd mój apel do parlamentarzystów - te pieniądze są bardzo potrzebne mieszkańcom powiatu i regionu. Dzięki temu będziemy mogli przeprowadzić szereg inwestycji - powiedział Krzysztof Wiśniewski, starosta karkonoski, który dziękował wiceminister za zaangażowanie.

Jak przekonywali politycy, subregion jeleniogórski może stracić do 2027 roku ponad 9 mld zł (dot. środków z KPO i budżetu unijnego), jeśli ustawa nie zostanie przyjęta. Jelenia Góra może stracić niemal 1,6 mld zł, a cały Dolny Śląsk 58 mld zł.

Trwa debata w Sejmie, a o wyniku głosowania poinformujemy jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowa dyrektorka ZTA

Odznaczenia dla opozycjonistów

Nagrody wręczone

Czytaj również

Piknikowo z Robertem Biedroniem

Burmistrz Kowar w prezydenckiej radzie

Manewry strażaków

Oczyszczalnia już po modernizacji  

Dobre wieści ws. linii kolejowych do Kamiennej Góry i Karpacza

Prezydent Jerzy Łużniak na półmetku kadencji

Pierwsza wodna kurtyna