Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 24 maja
im. Joanny, Zuzanny

Region: Podsumowanie roku pogranicznków

Poniedziałek, 17 stycznia 2022, 6:22
Autor: WAC
Fot. straż graniczna
Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w 2021 roku blisko 3,5 tysiąca osób w tym 2 598 cudzoziemców w związku z nielegalną migracją. W poprzednich dwunastu miesiącach przeprowadzono również 3 428 kontroli legalności pobytu oraz 253 kontrole zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.

Obcokrajowcy, którzy najczęściej naruszali przepisy pobytowe w naszym kraju to obywatele Ukrainy, Syrii, Iraku, Gruzji oraz Rosji. W większości przypadków zatrzymywani cudzoziemcy nie posiadali wymaganych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski. Dodatkowo od połowy roku zatrzymywani byli cudzoziemcy, którzy niezgodnie z przepisami przekroczyli granicę z Białorusią docierając na Litwę, Łotwę czy też bezpośrednio do Polski. Cudzoziemcy  po udanym przekroczeniu granicy z Białorusią, w umówionym miejscu wsiadali do ciężarowych busów, by w ukryciu nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę.   Funkcjonariusze zatrzymali także 69 osób, którym przedstawiono zarzut pomocnictwa w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy. Byli to przeważnie obywatele Ukrainy, Iraku, Tadżykistanu, Gruzji oraz Polski. Za przewóz cudzoziemców mieli inkasować po kilkaset euro. W rezultacie wszyscy trafili do aresztu tymczasowego na 3 miesiące.
 
W ubiegłym roku pogranicznicy przeprowadzili również 253 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców, które w 248 przypadkach okazały się skuteczne. W wyniku tych działań  ustalono, że 606 obcokrajowców wykonywało pracę niezgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Funkcjonariusze także od początku 2021 roku unieważnili lub cofnęli wizy 382 cudzoziemcom. Najczęściej cudzoziemcy posiadając wizę z prawem do pracy w Polsce, wyjeżdżali do Niemiec lub do Czech i tam podejmowali zatrudnienie.

Dodatkowo mundurowi zatrzymali 349 osób, które poszukiwane były przez wymiar sprawiedliwości lub organy ścigania.  Zatrzymano także 62 osoby (6 Polaków oraz 56 cudzoziemców), którzy podczas kontroli okazali cudzoziemcom podrobione dokumenty.

Plonem pracy strażników granicznych było też zabezpieczenie nielegalnego towaru o wartości ponad 114,5 miliona złotych (w 2020 roku - 42 miliony złotych). Były to między innymi narkotyki warte ponad 19 milionów złotych, wyroby tytoniowe - 80 milionów złotych, alkohol - 5,7 miliona złotych, a także inne towary o wartości blisko 7 milionów złotych. Odzyskano też 38 pojazdów skradzionych w krajach europejskich. Ich łączna wartość to ponad 4,2 miliona złotych. Wśród pojazdów były kampery o znacznej wartości. Odzyskano osiem takich pojazdów. Najdroższym z ujawnionych aut okazał się fiat, którym kierowała 21-letnia Polka. Auto skradzione zostało w Niemczech, a jego wartość oszacowano na 300 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymywali w ubiegłym roku także członków zorganizowanych grup przestępczych, którzy zajmowali się organizowaniem przekroczenia granicy cudzoziemcom wbrew przepisom, a także członkom grup zajmujących się wytwarzaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz rozprowadzającym narkotyki. Wobec kilkudziesięciu przestępców skierowane zostały już akty oskarżenia do sądu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rodzinna zabawa

Zagrożenie ASF

Atrakcje dla dzieci

Czytaj również

"zBIOrowe porządki" w Szklarskiej Porębie  

Dzień bez opłat w KPN

Kurort przed wiekami

Kino sferyczne

Nowy sprzęt dla składowiska odpadów

Kawiarenka z empatią

Spotkali się z Antonim Macierewiczem

W niedzielę spotkanie otwarte z Antonim Macierewiczem

Martwy jeleń w potoku