Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 12880
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region/Jelenia Góra: (Pod)wodny świat Jeleniej Góry

Czwartek, 13 lutego 2014, 7:28
Aktualizacja: Piątek, 14 lutego 2014, 7:30
Autor: Zeb
Region/Jelenia Góra: (Pod)wodny świat Jeleniej Góry
Fot. Zeb
– Jesteśmy 19 metrów poniżej poziomu lustra wody w tym 3 metry poniżej dna – mówi Wojciech Nietupski, pracownik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Zimą utrzymujemy tu temperaturę 4 stopni Celsjusza, a latem o dwa stopnie wyższą. Chodzi o to, by nie zamarzły rury i „Wodnik“ mógł bez problemów dostarczyć wodę mieszkańcom Jeleniej Góry.

Ujęcie mieści się na zbiorniku „Sosnówka” w tak zwanym „grzybku”. Niewielki budynek znajduje się już nad taflą wody, kilkanaście metrów od brzegu. Dojść można do niego tylko z jednej strony - żelaznym mostkiem ciągnącym się od korony zapory.

- Ujęcie jest w sumie bezobsługowe - tłumaczy Dariusz Franczyk, również pracownik RZGW. - Sprawdzamy je średnio dwa razy w tygodniu. Przez ponad dziesięć lat doszło w nim tylko dwukrotnie do niewielkich awarii.

Zbiornik "Sosnówka" zaopatruje w wodę przede wszystkim mieszkańców śródmieścia Jeleniej Góry i Cieplic.

Jego budowę rozpoczęto w 1986r., a zakończono w roku 2001. Powstał w wyniku spiętrzenia wód potoków Czerwonki i Sośniaka z Sosnówką. Zasila go także Podgórna, której wody przerzucane są grawitacyjnie kanałem przebiegającym przez Podgórzyn.

Zbiornik zlokalizowany jest pomiędzy Sosnówką (na wschodzie), Podgórzynem (na zachodzie) a Marczycami (na północy) w gminie Podgórzyn. Jego południowy brzeg dochodzi do podnóży Pogórza Karkonoskiego, a północny przebiega wzdłuż szosy Nr 366, pomiędzy Podgórzynem a Sosnówką. Od zachodu i północnego zachodu zbiornik ograniczony jest zaporą czołową. Jej długość wynosi 1,5 km, a zapory bocznej prawie 300 m. Wysokość zapory czołowej dochodzi do 20 metrów!

- Czasami przypatrujemy się, jak krążą nad wodą orły - opowiada Dariusz Fronczyk. - Są już trzy! Widok jest wprost niesamowity! Przylatują tu również inne ptaki, na przykład łabędzie i kormorany. Najwięcej jest ich jesienią

- Nie ma się co dziwić - śmieje się Wojciech Nietupski. - W wodzie pływa mnóstwo ryb! Są szczupaki, okonie, karpie… Raz w roku na brzegu rozbijają swój namiot ichtiolodzy z Wrocławia i prowadzą jakieś badania.

- W zbiorniku mieszka również co najmniej jeden żółw - dodaje Dariusz Franczyk. - Rok temu widywaliśmy go bardzo często, w tym roku jeszcze go nie widzieliśmy…

Pojemność „Sosnówki” wynosi 14 mln metrów sześciennych wody. 11 mln metrów sześciennych to pojemność użytkowa, 2 mln to pojemność martwa, a 1 mln stanowi pojemność powodziową. Zbiornik pełni więc również funkcję retencyjną.

- Już kilka razy bardzo się przydał - wspomina Fariusz Fronczyk. - Najbardziej chyba w roku 2002, gdy Podgórna w ciągu krótkiego czasu podniosła poziom wody aż o metr!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
849
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group