Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 14621
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Po XX Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Pełnia klasyki

Poniedziałek, 9 maja 2011, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Po XX Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Pełnia klasyki
Fot. zyava
W minioną sobotę zakończył się XX Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, który przez cztery dni trwał w Filharmonii Dolnośląskiej. Na finał zabrzmiała soczysta klasyka: dzieła sztandarowych wiedeńskich kompozytorów epoki: Mozarta i Beethovena w mistrzowskim wykonaniu.

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej dyrygował Mirosław Jacek Błaszczyk. Na początek – jedna z ponad czterdziestu symfonii, jakie wyszły spod pióra niezwykle płodnego W. A. Mozarta: 38. Symfonia Praska KV 504 - Wolfganga Amadeusa Mozarta. To zarazem jedno z najbardziej finezyjnych i najtrudniejszych tego typu dzieł, która swój tytuł zawdzięcza nie miejscu powstania (Mozart napisał ją w Wiedniu), ale zamiarowi wyjazdu kompozytora do Pragi.

Ciąg dalszy „przygody” z ponadczasowym Mozartem zapewniła pianistka Joanna Ławrynowicz, która – wraz z orkiestrą – zagrała Koncert Fortepianowy A-dur KV 414. To jeden z 25 koncertów fortepianowych, jakie pozostawił po sobie przedwcześnie zmarły geniusz z Wiednia. Jak większość z nich – wykonywane w sobotę dzieło charakteryzuje lekkość linii melodycznej i zarazem ogromny ładunek emocjonalny zawarty w środkowej części Andante. Po melodyjnym Allegretto publiczność podziękowała solistce burzą oklasków. Nie obeszło się bez podwójnego bisu.

W drugiej części Jakub Jakowicz, skrzypek pochodzący z muzycznej rodziny (wybitnym wirtuozem skrzypiec jest jego ojciec Krzysztof) zmierzył się z Koncertem skrzypcowym D-dur Ludwiga van Beethovena. To jedyny w całości zachowany koncert na ten instrument (z wcześniejszego koncertu C-dur pozostały jedynie fragmenty). Co ciekawe, „prapremiera” spotkała się z chłodnym przyjęciem, a Beethoven zrażony „porażką” przerobił partyturę na wersję fortepianową. Tenże koncert bywa więc także uważany za szósty tego typu utwór (koncert fortepianowy) w bibliografii potężnego dzieła klasyka z Wiednia.

13 maja Filharmonicy Dolnośląscy wystąpią w kościele św. Erazma i Pankracego w koncercie okolicznościowym dedykowanym bł. Janowi Pawłowi II z okazji nadania tytułu i godności bazyliki mniejszej farze jeleniogórskiej. Zabrzmi Misterium „Ukryty ja” Stanisława Fijałkowskiego, który także poprowadzi orkiestrę FD. Wśród solistów – między innymi, Lora Szafran. Początek o godz. 19.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
991
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Złapali podpalacza, ale Biedra zamknięta do odwołania
 
Kultura
Tańczyli w Sobieszowie
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group