Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 marca
im. Adriana, Oliwii

Jelenia Góra: Po wypadku: będzie tu sygnalizacja

Sobota, 16 stycznia 2021, 9:51
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (13.01) na ulicy Konstytucji 3 Maja w Jeleniej Górze doszło do wypadku, w którym 77-letni kierowca BMW potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę z dzieckiem. To nie pierwsze tego typu zdarzenie w okolicy Krzyża Milenijnego, więc władze miasta zapowiadają sygnalizację świetlną.
Biegam na tych trasach i codziennie obserwuję dziesiątki jak nie setki rodziców z małymi dziećmi, ślizgjących się koło Krzyża Milenijnego. W mojej ocenie przejście jest niebezpieczne - nie jest oświetlone - powiedział Darek Maląg, jeden z okolicznych mieszkańców.
Jestem emerytem i nie śpieszę się nigdzie, ale faktycznie jest tu niebezpiecznie, bo młodzi czy dzieci przelatują i nie patrzą czy coś jedzie - powiedział pan Jan, jeden z przechodniów.

Władze miasta zwracają uwagę na ograniczenie kompetencji Straży Miejskiej, która kiedyś mogła korzystać z fotoradarów, a sprzęt, którym dysponowały gminy nie jest już wykorzystywany przez kompetentne służby (Inspekcję Transportu Drogowego). Stosowne pismo z apelem o wykorzystanie gminnych radarów, wystosował do ITD prezydent Jeleniej Góry, który uważa, że poprawią one bezpieczeństwo - szczególnie pieszych - na drogach. Jeden z fotoradarów miałby wrócić m.in. na ul. Konstytucji 3 Maja. Niezależnie od tego, z budżetu miasta ma zostać wykonana sygnalizacja świetlna działająca na takiej samej zasadzie, jak niedawno wykonana w ciągu ul. Sudeckiej.

W ostatnich 5 latach w tym miejscu były dwa wypadki - w 2020 i 2021 roku. Pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa. Chcemy zamontować tu sygnalizację świetlną z detekcją prędkości. Rozumiemy, że może to się spotkać z niezadowoleniem kierowców przekraczających prędkość, ale mamy świadomość, że główną przyczyną zdarzeń jest nadmierna prędkość i postaramy się to wyeliminować w ten sposób - powiedział Piotr Cichowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Zadanie ma zostać wpisane w tegoroczny budżet miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni jeleniogórscy ponownie uchwalili podwyżkę za śmieci

Znany inwestor wybuduje osiedle z apartamentami w centrum Jeleniej Góry

W "zameczku" odkryto freski

Czytaj również

Podpisy zebrane – czas na referendum?

O ubeckiej prowokacji

Jaka przyszłość zbiornika Sosnówka?

Turyści i narciarze szczęśliwi

O bezpieczeństwie w górach

Coraz bliżej finał remontu pałacu

Nowy tomograf dla szpitala

KODLK alarmuje, KD dementuje

Dolnośląscy włodarze łączą siły