Środa, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 10686
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Planetobus w Czernicy

Poniedziałek, 6 listopada 2023, 17:00
Autor: Centrum Nauki Kopernik
Jeżów Sudecki: Planetobus w Czernicy
Fot. Filip Tkacz
Mobilne planetarium z Warszawy z Centrum Nauki Kopernik przyjechało do maleńkiej Czernicy w gminie Jeżów Sudecki. Dzieci z trzech szkół; z Czernicy, Siedlęcina i Jeżowa Sudeckiego mogły poczuć się jak astronomowie i zobaczyć z bliska jak wyglądają znane gwiazdozbiory.
W szkole w Czernicy uczy się tylko 45 dzieci. Planetobus zajechał do miejscowej świetlicy i tam zainstalowano dmuchaną imitację nieboskłonu. Przez dwa dni (jeszcze jutro 7.11) uczniowie trzech gminnych szkół wezmą udział w bezpłatnych pokazach planetarium. Ponadto już dziś mogli samodzielnie korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu. Zajęcia z udziałem mobilnego planetarium są częścią programu Nauka dla Ciebie - wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z uczniami. W projekcie mogą wziąć udział tylko małe szkoły w małych miejscowościach.

Poradnik dla uczniów

Okazuje się, że astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce i spojrzeć w górę. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymali „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Co przywozi Planetobus?

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 uczniów. Na półokrągłym „suficie”, jakby nieboskłonie, oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie zobaczą między innymi gwiazdozbiory Andromedy, Pegaza i Ketosa (Wieloryba).

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod jedną nazwą "Nauka dla Ciebie" ma także mniejsze podprogramy: są to „Naukobus”, „Planetobus” oraz „O matmo!”.

W namiocie podczas podziwiania nieboskłonu jest ciemno jakby działo się to naprawdę w nocy:

Trailer nowego filmu w Planetarium CN Kopernik można zobaczyć poniżej:

Twoja reakcja na artykuł?

12
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
379
Tak, regularnie
23%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
16%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
 
Polityka
Piechowice – ślubowanie radnych i burmistrza
 
Polityka
Ślubowanie w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group