Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Jelenia Góra: Piotr Iwaniec – nowy sternik jeleniogórskiej oświaty

Wtorek, 7 września 2021, 18:14
Aktualizacja: 18:14
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Od 1 września br. stanowisko dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze objął Piotr Iwaniec - były dziennikarz portalu Jelonka.com, a także nauczyciel Zespołu Szkół Elektronicznych, I Liceum Ogólnokształcącego im. Żeromskiego, czy w ostatnich latach - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik". Był również przez część kadencji radnym Rady Miejskiej.

Z nowym dyrektorem rozmawialiśmy o wizji na jeleniogórską oświatę.

W ostatnich latach jako dyrektor "Mechanika" pokazał Pan, że ma wiele pomysłów, które wraz zespołem wdraża w życie, dzięki czemu szkoła się rozwijała. Jakie ma Pan pomysły na zmiany w jeleniogórskiej oświacie?

Dyrektor Iwaniec nie przychodzi bez pomysłów, koncepcji. Na pewno to restrukturyzacja jeżeli chodzi delegowanie kompetencji, obowiązków osobom, które dzisiaj zajmują się oświatą, czyli sprawdzenie w jakich dziedzinach dana osoba sprawdzi się najlepiej. Kolejna rzecz to zdynamizowanie jakości pracy Departamentu Edukacji, szybkości podejmowania decyzji, transparentności w podejmowaniu decyzji. Zamierzam być dyrektorem terenowym, czyli odwiedzać szkoły i placówki oświatowe kiedy tylko będzie to możliwe.

Chcę od dyrektorów usłyszeć za zamkniętymi drzwiami w czym mogę im pomóc, z czym dotychczas się nie zgadzali, co uważają, że należy naprawić. Należy zastanowić się jak wzmocnić współpracę placówek oświatowych z instytucjami zewnętrznymi, przedsiębiorcami, aby pozyskiwać w spójnym stopniu granty zewnętrzne, które usprawnią prace placówek oświatowych. Koncepcję trzeba realizować krokowo - tak jak było to w ZST Mechanik. Cieszę się, że udało mi się wraz z zespołem zrealizować 90 proc. inicjatyw, za co im dziękuję.

Uważam, że wydziały, departamenty powinny zacieśniać współpracę. Stawiam na olbrzymią współpracę z Wydziałem Rozwoju - Panią Barbarą Olszewską, Barbarą Graczyk.

Nowy rok szkolny to też ogromne wyzwania w kwestii odbudowania relacji międzyludzkich w oświacie.

Jak najbardziej - bez wątpienia upłynie pod dużym nadzorem pedagogicznym, jeśli chodzi o reintegrowanie zespołów klasowych, wdrażanie skutecznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej jeśli chodzi o relacje nauczyciel - uczeń, a także uczeń - uczeń. Te więzi należy na nowo zbudować, bo uległy rozprężeniu przez to, że dzieci i młodzież musiały się kształcić w trybie zdalnym. Wychowawcza rola szkoły jest bardzo istotne. Należy wyrównać szanse edukacyjne - każdy uczeń ma swoje indywidualne potrzeby i możliwości.

Współpraca z Radą Rodziców musi być bardzo mocno skonsolidowana, trzeba reagować na najmniejsze sygnały dotyczące problemów, płynące ze społeczności szkolnej. Dyrektorzy powinni postawić na jak największą współpracę z organem prowadzącym, ale też nadzorem pedagogicznym, bo szkoła, kuratorium i urząd miasta są najistotniejsze, żeby dzieci mogły wrócić do kondycji sprzed epidemii. Potężne wyzwanie stoi też przed nauczycielami wychowania fizycznego.

Dziękuję za rozmowę.

Z Piotrem Iwańcem rozmawiał Przemek Kaczałko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Posłanka Lewicy: Bóg alimentów nie płacił

Cieplickie święto miodu

Wystartowało polskie Davos

Czytaj również

30 lat Straży Miejskiej

Czy powstanie baza lotniczego pogotowia?

Piknik miejski za nami

Park rozrywki nie tutaj?

Remont na obwodnicy

Skatepark przy Lubańskiej rozebrany