Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 24 maja
im. Joanny, Zuzanny

Jelenia Góra: Pierwsza premiera

Niedziela, 9 stycznia 2022, 15:01
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Teatrze Norwida w Jeleniej Górze odbyła się pierwsza premiera w bieżącym sezonie artystycznym. Widzowie mieli okazję zobaczyć komedię pt. "Królowa cateringu", która wyraźnie przypadła im do gustu.
To bardzo dobrze napisana, mądra, ciepła komedia o ludziach i ich losach, o braku odwagi na oddanie się swojej pasji, o nadziei i o tym, że prawdziwa miłość wciąż może przyjść - zapowiadał Maciej Kowalewski, reżyser spektaklu.

Zgodnie ze słowami reżysera, spektakl był komedią pełną refleksji, odkrywania tajemnic.

W domu pani i pana Smythe trwa wystawne, bożonarodzeniowe przyjęcie prawniczej śmietanki. Śmiechy, głośne rozmowy, brzęk szkła i odgłos nalewanych drinków. Ale to nie w salonie, a za wahadłowymi drzwiami kuchni odbywa się prawdziwa akcja dramatu. Jej bohaterowie to uwijający się wśród tac, naczyń i półmisków zgrany zespół firmy cateringowej – czwórka zżytych ze sobą od lat, sympatycznych młodych ludzi, z których każdy ma ambicje i tęsknoty wykraczające daleko poza cateringowe zlecenia. Są nimi Cynthia, Eric, Timothy i niezawodna królowa cateringu Mel. Podczas przyjęcia poznajemy rozterki młodych ludzi, ich plany, zawody miłosne, zranione przyjaźnie, niespełnienia. Prosta formalnie sztuka jest pełna ciepła i humoru budowanego na zderzeniu światów z dwóch stron drzwi. Dialogi obfitują w dowcipne komentarze młodej obsługi na temat tego, co się dzieje w salonie. Autorka nie skąpi humoru sytuacyjnego. Jeden z młodych kelnerów rozpoznaje w „nobliwym” gospodarzu, mężu i ojcu dzieciom, swego namiętnego kochanka, który, dostrzegłszy go w kuchni, rozpaczliwie próbuje odświeżyć z nim znajomość w… sypialnianej szafie. Mel z kolei, ku swojemu przerażeniu, zauważywszy wśród gości imprezy exchłopaka, inicjuje burzliwy dialog z towarzyszącą mu nową sympatią, obiecującą młodą prawniczką, który zakończy się torsjami tej ostatniej oraz olśnieniem „królowej”, iż to na pewno nie był jej król. W kuchni i poza nią dzieje się w ten wieczór bardzo wiele. Drugi Akt rozgrywa się kilka tygodni później w tym samym miejscu i podobnym składzie. Tyle że okazja do imprezy jest już nieco odmienna - czytamy w opisie spektaklu.

Kolejne okazje do obejrzenia "Królowej cateringu" w dniach: 9.01 (18:00), 14.01 (19:00), 15.01 (19:00), 16.01 (18:00).

Królowa Cateringu
Autor: Alison Lawrence
Tłumaczenie: Klaudyna Rozhin
Reżyser: Maciej Kowalewski
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Emilia Czartoryska
Choreografia, ruch sceniczny: Bartłomiej Ostapczuk
Opracowanie muzyczne: Maciej Kowalewski
Występują: Agata Darnowska, Ewa Dobrucka, Jakub Głukowski, Marta Kędziora, Robert Mania, Tomasz Marczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tematyka spektakli w TR Warszawa

Kawiarenka z empatią

Olimpijska Noc Muzeów

Czytaj również

Kurort przed wiekami

Piosenka biesiadna

Zaczytaj się z Jelonką.com

Operetka na wynos

Dzień bez opłat w KPN

Jubileusz "Katolika"

W niedzielę spotkanie otwarte z Antonim Macierewiczem

Czekolada i Wesele

Maj u Młodych Duchem