Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 1 lipca
im. Haliny, Marcina, Mariana

Polska: Pielęgnacja i czyszczenie zmywarki po intensywnym użytkowaniu

Wtorek, 17 maja 2022, 14:43
Aktualizacja: 14:44
Autor: ts
Fot. ts
Wiosna i zbliżające się lato to czas rodzinnych spotkań, wspólnego grillowania a także czas urlopów i odpoczynku. Dla zmywarki jest to natomiast czas wzmożonej pracy i intensywnej eksploatacji, dlatego warto już zawczasu dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o urządzenie po tak pracowitym dla niego okresie.

Dlaczego warto regularnie czyścić zmywarkę?
Na to pytanie automatycznie pojawia się zdecydowanie więcej niż jedna odpowiedź. Właściwa pielęgnacja zmywarki, jak również innych kuchennych sprzętów, to przede wszystkim sposób na przedłużenie ich żywotności. Czysta i odpowiednio użytkowana zmywarka posłuży nam zdecydowanie dłużej, dzięki czemu unikniemy konieczności zbyt częstej wymiany sprzętów, która nie tylko pochłonie nasze finanse, ale także przyczyni się do zwiększonej produkcji odpadów i elektrośmieci szkodliwych dla naszego środowiska.

Odpowiednio utrzymana zmywarka pracować będzie znacznie bardziej efektywnie, skutecznie czyszcząc naczynia z najróżniejszych zabrudzeń. Pozwoli nam to zarówno na utrzymanie należytego porządku i higieny w kuchni, jak i zaoszczędzenie sobie nerwów związanych z niesatysfakcjonującą pracą urządzenia.

Czyszczenie zmywarki po intensywnym użytkowaniu
Po szczególnie intensywnej eksploatacji zmywarki warto zastosować odpowiednio dopasowane środki pielęgnacji. Zarówno zmywarka do zabudowy – 60 czy 45 – jak i urządzenie wolnostojące, będą potrzebować w tym wypadku szczególnego i starannego czyszczenia, które pozwoli utrzymać je w odpowiedniej kondycji także po świątecznym okresie wzmożonej pracy. O konieczności wykonania czyszczenia, w przypadku nowoczesnych zmywarek marki Electrolux, poinformuje nas specjalny program MachineCare. Pomoże nam on świadomie zadbać o czystość i stan urządzenia, wyświetlając przypomnienie na panelu sterowania.

Czyszczenie należy rozpocząć od wyjęcia z urządzenia wszystkich ruchomych elementów, a także usunięcia widocznych, większych zabrudzeń za pomocą miękkiej gąbki lub ścierki. Wszystkie wyciągnięte ze zmywarki części należy starannie wyczyścić przy pomocy płynu do naczyń i gąbki lub – w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń – specjalnego środka czyszczącego. Podczas czyszczenia zmywarki nie możemy zapominać o niezwykle istotnym jej elemencie, jakim jest filtr.

To właśnie gromadzące się w nim nieczystości mogą prowadzić do zmniejszenia efektywności pracy urządzenia, jak również do powstania nieprzyjemnego zapachu wewnątrz zmywarki. Filtr należy starannie oczyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Jego czyszczenie także warto rozpocząć od usunięcia większych zabrudzeń lub części jedzenia. W kolejnym kroku filtr należy starannie oczyścić, a następnie zanurzyć w wodzie z octem lub specjalnym środkiem czyszczącym. W ten sposób pozbędziemy się z jego powierzchni najdrobniejszych nawet zabrudzeń, jak również gromadzącego się kamienia. Po wstępnym przetarciu wnętrza zmywarki należy przejść do jego właściwego czyszczenia. Warto dokładnie sprawdzić także stan wszystkich uszczelek i starannie przetrzeć je wodą z octem, usuwając z nich wszelkie zabrudzenia.

Środek do czyszczenia należy umieścić w koszyku zmywarki, a następnie wybrać program intensywnego mycia. Po zakończeniu programu należy umieścić wszystkie ruchome elementy z powrotem na miejscu, a dla zachowania świeżości na dłużej warto także zastosować specjalny odświeżacz do zmywarki. Czyszczenie zmywarki to nie tylko kwestia higieny i lśniących naczyń, lecz także sposób na przedłużenie żywotności sprzętu, dlatego warto robić to regularnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ujęto poszukiwanego

Festyn parafialny u Pijarów

Czytelnik: Miasto jest za bogate?

Leszek Kosiorowski w zarządzie Worldlopped

Zaostrza się spór o ceny ścieków

Droższe bilety na Wodospad Kamieńczyka

Niewybuch w Dąbrowicy

Uciekinier w… szałasie

Dobry samorząd

Promocja z gwiazdami w Mysłakowicach

Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Na ratunek żywicielce motyla niepylaka