Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 26 lipca
im. Anny, Grażyny, Mirosławy

Jelenia Góra: Pestka: Razem! Dokąd?

Sobota, 19 czerwca 2021, 9:19
Aktualizacja: 9:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomek Raczyński
Tegoroczny idiom (Razem! Dokąd?) festiwalu Pestka rozbrzmiał mocno podczas ostatniego spektaklu prezentowanego przed jeleniogórską publicznością. "Plateau" Teatru Rozbark poruszał kwestie ważne, dla niektórych kontrowersyjne, ale konieczne do zastanowienia się dokąd zmierzamy jako społeczeństwo...

Jak podkreślają organizatorzy, to spektakl napięty jak lina linoskoczka, który gardzi strachem, który skacze odważnie nad przepaścią i śmieje się z lekka pogardą by – mamy nadzieję – zapewnić Państwu rozrywkę najwyższego lotu.

Żyjemy w bardzo niepewnych czasach, a płaskowyż, na którym rodzimy dzieci i budujemy domy, zbudowany jest z ruchomych piasków i nagrobków. Wszystko, co kiedyś było nam drogie, co zdawało się być autentyczne, niewinne i dobre, zostało zawiane przez wiatr międzynarodowego handlu. Sprawiedliwość i moralność stały się tylko ziarnem w oku wszystko wiedzącego i widzącego cyklonu mediów a–społecznościowych. Nasz ukochany naród – nękany podziałami, rozwieszony jak pranie między biegunami – pęka z napięcia jak guma w za małych majkach. Jesteśmy podejrzliwi, nieufni, wieszamy psy na wszystkim i wszystkich. Uczestniczymy w ruchu konspiracyjno-rekonstrukcyjnym, skanujemy horyzont, ekshumujemy resztki tradycji, wypatrujemy zbawiciela, który pokazałby nam drogę wyjścia. Spektakl zawiera sceny odnoszące się do tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej - opisują sztukę organizatorzy.

Po spektaklu odbył się panel dyskusyjny z twórcami, a ostatnim elementem Pestki 2021 będzie sobotni (19.06, godz. 19:00) koncert w sali widowiskowej JCK, gdzie wystąpi Beluga Stone.

Plateau
Reż. Maciej Kuźmiński, Paul Bargetto, Teatr Rozbark
Scenariusz i reżyseria: Maciej Kuźmiński, Paul Bargetto
Scenografia: Ilona Binarsch
Opracowanie muzyczne: Maciej Kuźmiński
Występują: Monika Witkowska, Karolina Kardasz, Oscar Mafa, Wojciech Marek Kozak, Paweł Kozłowski, Alexey Torgunakov.

Ogłoszenia

Czytaj również

Operetka na wynos

Żywioł spustoszył gminę

Tak się nie parkuje

Czytaj również

Niebawem 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Zaprezentowali Polski Ład

Śniadanie na trawie

Dziś inauguracja XIX Cieplickich Koncertów Organowych

W dawnej grafice

Skok w blok wystartował

Zaproszenie na koncert

Zaczytaj się z Jelonką.com

Zaczytaj się z Jelonką.com