Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 13569
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Parkowe tchnienie XIX wieku

Środa, 19 sierpnia 2009, 7:44
Aktualizacja: Czwartek, 20 sierpnia 2009, 7:45
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Parkowe tchnienie XIX wieku
Fot. TEJO
Według dziewiętnastowiecznych założeń sztuki ogrodowej cieplicki Park Zdrojowy ma uzyskać nową jakość. Nowe drogi, kwiaty i krzewy, trzy nowe fontanny, nowe oświetlenie i mała architektura to wszystko ma się pojawić w parku w ramach jego rewitalizacji, która staje się coraz bardziej realna. Niestety, parkowe ścieżki nie będą dostępne dla rowerzystów. Wniosek na dofinansowanie tego zadania przeszedł kolejny etap.

Wniosek na dofinansowanie rewitalizacji Parku Zdrojowego pn.: „Uatrakcyjnienie turystyczne Uzdrowiska Cieplice poprzez rewitalizację parków zdrojowych - etap I Rewitalizacja Parku Zdrojowego” został już pozytywnie zaopiniowany pod kątem formalnym i merytorycznym.

Poznaliśmy już wyniki oceny merytorycznej. W jej ramach jeleniogórski wniosek uzyskał najwyższą liczbę punktów ze wszystkich innych wniosków złożonych do naboru dla Priorytetu 6 Turystyka i kultura, Działanie 6.1 Turystyka uzdrowiskowa Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

W ramach tych pieniędzy planuje się odbudowanie układu dróg i ścieżek z początku XX wieku. We wnętrzu parku mają zostać zasadzone barwne rabaty roślin bylinowych i grupy krzewów ozdobnych. Istniejąca fontanna z postacią Królowej Marysieńki będzie zastąpiona trzema wodotryskami otoczonymi kwiatami. W projekcie zakłada się przywrócenie funkcji istniejącego i obecnie nieczynnego układu zbiorników wodnych. W projekcie zaplanowano też jednorodne stylistycznie nowe elementy małej architektury, takie jak lampy oświetleniowe, ławki i kosze na śmieci.

– Ze względu na wartość historyczną i objęcie Parku Zdrojowego ochroną konserwatorską, poprzez wpis do rejestru zabytków, podstawowym założeniem rewaloryzacji obiektu jest dążenie do odtworzenia i podkreślenia jego historycznego charakteru. Wszystkie nowo zaprojektowane elementy oparto na zasadach XIX-wiecznej sztuki ogrodowej. Dzięki temu zachowana część Parku nabierze nowego, atrakcyjnego wyglądu – zapewniają urzędnicy. Niestety, planiści nie wykreślili z projektu zakazu wjazdu dla rowerzystów, dla których Park Zdrojowy będzie zamknięty. Cykliści będą mogli pojeździć po pobliskim Parku Norweskim.

Plan zostanie przekazany do oceny strategicznej, której dokona Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Całkowita wartość tego projektu to 14.908.500,00 zł, z czego miasto wnioskuje o dofinansowanie z RPO w kwocie 10.435.950,00 zł czyli 70 procent wydatków kwalifikowanych projektu.

Wśród projektów pozytywnie ocenionych merytorycznie oprócz miasta Jeleniej Góry znalazły się wnioski złożone przez: Gminę Miejską Polanicę Zdrój, Gminę Kudowa Zdrój, Gminę Bystrzyca Kłodzka, Gminę Jedlina- Zdrój, Basen „Wodny Świat Sp. z o o, Gminę Szczawno Zdrój, Gminę Miejską Duszniki Zdrój, Gminę Miejską Świeradów Zdrój, Gminę Miejsko - Wiejską Lądek Zdrój.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
985
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Kultura
Tańczyli w Sobieszowie
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group