Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Kowary: Pamiętają o pomniku

Piątek, 16 lipca 2021, 6:04
Autor: WAC
Fot. Stowarzyszenie Miłośników Kowar
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kowar nie zapominają o jednej z najbardziej charakterystycznych pamiątek historii swojego miasta. Kilka dni temu przeprowadzili prace porządkowe przy znajdującym się obok Zajazdu Victoria, w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 367, pomniku pamięci żołnierzy z kowarskich oddziałów piechoty górskiej, poległych i zaginionych w czasie I wojny światowej.

Coroczne sprzątanie przez członków Stowarzyszenia Miłośników Kowar terenu przy pomniku ma już wieloletnią tradycję. Zainicjował ją niedawno zmarły były prezes tej organizacji Jerzy Sauer. To on sprawił, że na początku XXI wieku poważnie uszkodzony po 1945 roku obelisk został odnowiony. Między innymi w miejsce usuniętych wcześniej tablic pamiątkowych zostały zamontowane nowe, dwujęzyczne. Uzupełniono też brakujące bloki kamienne, z których składa się obelisk przypominający kształtem piramidę.

Z przyczyn związanych z pandemią w ubiegłym roku nie udało nam się przeprowadzić porządków przy pomniku, dlatego tym razem pracy mieliśmy więcej niż zwykle – mówi prezes SMK Gabriela Kolaszt. - Między innymi wycięliśmy samosiejki rosnące w pobliżu obelisku, wykosiliśmy bardzo wysoką trawę i wyczyściliśmy pomnik z mchu. Dbamy o ten pomnik nie tylko jako o pamiątkę historii, ale także jako ślad po ludziach, którzy żyli na tym terenie przed nami. Jako, że miejsce, gdzie stoi obelisk jest bardzo urokliwie położone myślimy również o zagospodarowaniu tego terenu na punkt widokowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Piwo w Karkonoszach

Będzie remont, będą utrudnienia

Spotkanie z Eugeniuszem Gronostajem już jutro

Czytaj również

Kolizja z udziałem karetki

Posłanka Lewicy: Bóg alimentów nie płacił

Wystartowało polskie Davos

Region: Czas na wodór

Czy powstanie baza lotniczego pogotowia?

Dom Wczasów Dziecięcych na sprzedaż

Potrącenie pieszego na pasach

Tu może dojść do tragedii

Konkurs zwiększający atrakcyjność lokali