Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 26 stycznia
im. Pauliny, Polikarpa

Ścięgny: Pamięci zesłanych na Sybir

Czwartek, 23 września 2021, 6:03
Autor: WAC
Fot. UG Podgórzyn
W kościele św. Józefa Robotnika w Ściegnach została odsłonięta tablica upamiętniająca Polaków z obwodu Żytomierza i Winnicy zesłanych na Sybir w latach 1935-36.

To pierwsza tablica na terenie gminy Podgórzyn poświęcona Polakom wywiezionym na Wschód. Uroczystości jej odsłonięcia przewodniczył ks. Zbigniew Kulesza proboszcz z Miłkowa. O muzyczną oprawę ceremonii zadbał zespół Kosówki ze Ścięgien. Tablica została zamontowana w przedsionku kościoła, a jej inicjatorem oraz fundatorem jest Jan Moszkowski.

Moi bliscy, podobnie jak około 80 tysięcy tysięcy Polaków z rejonu Żytomierza i Winnicy, również stali się ofiarami wywózki – mówi Jan Moszkowski. - Rodzice trafili na Sybir w 1935 roku. Ja urodziłem się w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie Związku Radzieckiego. Moich dwóch braci, których pewnie widziałem jako dziecko, ale nie pamiętam, zmarło na Syberii. Potem trafiliśmy do Kazachstanu. Ufundowanie tej tablicy wynika z potrzeby serca oraz chęci pozostawienia po sobie jakiegoś śladu dla potomnych - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Otwarcie wirtualnej strzelnicy w ZSTiL

Swastyki w Parku Zdrojowym

Serce WOŚP już na rondzie

Czytaj również

Zniszczony billboard budzący kontrowersje

Zdewastowana ścieżka nad jeleniogórską Młynówką

Senator o działaniach osłonowych rządu

Nowe trasy w Jakuszycach

Sanepid ws. glifosatu

NIK krytycznie o rewitalizacji kolei

Sypią się mandaty

Szkoła Przyrodniczo–Usługowa do likwidacji?

Budżet Jeleniej Góry przegłosowany