Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 22 października
im. Filipa, Halki

Ścięgny: Pamięci zesłanych na Sybir

Czwartek, 23 września 2021, 6:03
Autor: WAC
Fot. UG Podgórzyn
W kościele św. Józefa Robotnika w Ściegnach została odsłonięta tablica upamiętniająca Polaków z obwodu Żytomierza i Winnicy zesłanych na Sybir w latach 1935-36.

To pierwsza tablica na terenie gminy Podgórzyn poświęcona Polakom wywiezionym na Wschód. Uroczystości jej odsłonięcia przewodniczył ks. Zbigniew Kulesza proboszcz z Miłkowa. O muzyczną oprawę ceremonii zadbał zespół Kosówki ze Ścięgien. Tablica została zamontowana w przedsionku kościoła, a jej inicjatorem oraz fundatorem jest Jan Moszkowski.

Moi bliscy, podobnie jak około 80 tysięcy tysięcy Polaków z rejonu Żytomierza i Winnicy, również stali się ofiarami wywózki – mówi Jan Moszkowski. - Rodzice trafili na Sybir w 1935 roku. Ja urodziłem się w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie Związku Radzieckiego. Moich dwóch braci, których pewnie widziałem jako dziecko, ale nie pamiętam, zmarło na Syberii. Potem trafiliśmy do Kazachstanu. Ufundowanie tej tablicy wynika z potrzeby serca oraz chęci pozostawienia po sobie jakiegoś śladu dla potomnych - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

MdW: Gdzie są polskie flagi na jeleniogórskim ratuszu?

Łagodniejszy wyrok dla byłego proboszcza

Gala wręczenia „Karkonoszy”

Czytaj również

Wiec poparcia dla Unii Europejskiej

Uroczysta sesja miejska z zasłużonymi i nagrodą

Z Pawłem Drozdem na Antarktydzie

30 lat Straży Miejskiej

Dzień Edukacji w Jeleniej Górze

Serce pod Śnieżką

Co z tymi latarniami?

Krwiodawstwo (na razie) w krwiobusie

Inauguracja roku akademickiego w Politechnice