Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 grudnia
im. Marii, Makarego

Polska: Pamięci "Kororo"

Niedziela, 17 października 2021, 10:17
Autor: WAC
Fot. Gmina Bukowsko
To specjalny sposób upamiętnienia najsłynniejszego polskiego muzyka ulicznego, doskonale znanego w Jeleniej Górze i w Kowarach - skrzypka Stefana Dymitera „Kororo”.

W miejscu urodzenia artysty, czyli we wsi Płonna (powiat sanocki), na przystanku autobusowym przy drodze wojewódzkiej 889 został namalowany mural przedstawiający tego genialnego skrzypka. Malowidło powstało staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku i pracowników Urzędu Gminy w Bukowsku oraz darczyńców. Autorem muralu jest Arkadiusz Andrejków. Malowidło powstało ma podstawie fotografii autorstwa Adama Drogomireckiego.

Stefan Dymiter "Cororo", który urodził się 5 maja 1938 roku w Płonnej był jednym z najsłynniejszych polskich muzyków ulicznych. „Kororo” od dziecka był niepełnosprawny, lecz już jako mały chłopiec objawił swój niezwykły talent muzyczny, by jako dorosły skrzypek osiągnąć w tej dziedzinie wirtuozerię. Do dziś mieszkańcy Jeleniej Góry oraz Kowar wspominają uliczne występy muzyka.

Szczególnie był znany i poważany w Krakowie, gdzie wraz ze swoim zespołem występował w okolicach Bramy Floriańskiej. Jego talent sprawił, że współpracował z Piwnicą z Baranami. Koncertował też w Filharmonii Krakowskiej. Zmarł 26 października 2002 roku w Krakowie. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą spoczął na cmentarzu w Kowarach obok żony Stefanii Siwek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ciastka dla obrońców granicy

Oddolna inicjatywa dla niepełnosprawnych

Mikołajowe prezenty dla rodzin zastępczych

Czytaj również

W Kowarach pamiętają o dawnych górnikach

Ratownicy czuwają nad zagrożeniem lawinowym

Podwyżki dla starosty i radnych

Brama Wojanowska świątecznie udekorowana

Iglice z kapsułą czasu

Mikołajki przedszkolaków

Zagrają dla Oliwii

Czyje to zguby?

Burza wokół uchwały o sytuacji na granicy